#1 2008-05-04 19:21:49

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Eutanazja

Eutanazja- pochwalacie ją? Ganicie? Patrzycie na nią przez pryzmat wiary. Jest ona zabójstwem czy miłosierdziem. Zapraszam do dyskusji.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#2 2008-05-04 20:06:57

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

Zauważyłam, że eutanazja jest często traktowana jako mordowanie słabych, chorych i starych wbrew ich woli albo coś w tym stylu. Więc na początku definicyjnie, w takiej Holandii, gdzie eutanazja jest legalna, jednocześnie spełnione muszą być takie warunki:

* cierpienie pacjenta jest nie do zniesienia, przy czym nie ma szans na polepszenie się kondycji chorego
* żądanie przez pacjenta eutanazji musi być dobrowlne i powinno utrzymywać się przez z góry określony czas (żadanie nie może być spełnione, jeżeli osoba jest pod wpływem narkotyków, cierpi na zaburzenia psychiczne lub pozostaje pod wpływem innych osób)
* pacjent musi mieć pełną świadomość swojego stanu zdrowia, rokowań i przysługujących mu praw
* konieczna jest konsultacja z co najmniej jednym niezależnym lekarzem, który musi potwierdzić stan zdrowia pacjenta i przesłanki, o których mowa powyżej
* eutanzaja musi być dokonana w medycznie odpowiedni sposób przez lekarza lub pacjenta w obecności lekarza
pacjent musi mieć co najmniej 12 lat (pacjenci w wieku od 12 do 16 lat muszą otrzymać zgodę rodziców)

Jak widać, jest to akt wolnej woli. Niezależnie od moich czy waszych przekonań religijnych, uważam, że nie można nikogo uszczęśliwiać na siłę. Moim zdaniem zbrodnią jest odmówienie prawa do eutanazji (patrzcie pukt pierwszy).

Westert zapytałeś w innym temacie, jaka jest różnica między zabójstwem a samobójstwem. Samobójstwo, jak sama nazwa mówi, jest pozbawieniem życia zgodnie z wolą zainteresowanego...


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#3 2008-05-04 20:51:40

Mariusz

Profesor

8383212
Skąd: Bielsk Podlaski
Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 276
Punktów :   

Re: Eutanazja

W sumie to zgadzam się z Lilith. Jak dla mnie to nie powinny być wprowadzane żadne zakazy dotyczące wolności osobistej, tj. zakaz eutanazji. Każdy człowiek powinien sam decydować czy chce dalej żyć czy już chce umrzeć.


"Dla mnie rap to nie żaden dodatek do piwa chłopaku
bo to piwo powinno być dodatkiem do rapu,
leję na pseudorap jak na piwo w pubie
to paradoks, bo leję na urynoterapię.

Offline

 

#4 2008-05-04 21:07:02

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Eutanazja

Samobójstwo- jak sama nazwa mówi, człowiek zabija się sam. Lekarze który wykonał eutanazję jestem gotów nazwać mordercą, tak jak człowieka który kopnął krzesło pod wisielcem. W końcu to on zabija.

Eutanazja. Piękne słowo. Więc dlaczego tak często jest atakowane? Nie ma się co dziwić. Pozbawienie człowieka życia (jeśli jest obłożnie chory sam się nie zabije) w majestacie prawa. Nie dziwcie się, że się to komuś nie podoba.

Wolna wola- owszem. Jednak jeśli lekarz nie chce wykonać tego zabiegu może go czekać kara. Każdy człowiek może sam decydować czy sam chce żyć, czy umrzeć. Czyli nie powstrzymałbyś osoby gotowej podciąć sobie żyły/ skoczyć z mostu.

Moim zdaniem w związku z postępującym liberalizmem jeszcze trochę, a zaczną się zabójstwa na życzenie (wszak aborcja miała być legalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki. Dziś jest na życzenie, choć nie w Polsce) starych ludzi, osób które mają dołek. Wszak to ich sprawa.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#5 2008-05-04 21:28:15

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

Niech Ci będzie, że eutanazja to zabójstwo. Ale zabójstwo na życzenie, przeczytaj proszę jeszcze raz warunki, jakie muszą być spełnione, by ją wykonać. Czy miłosierdziem jest skazać kogoś na kilka miesięcy życia w strasznym cierpieniu? To jest Twoim zdaniem akt dobrej woli, skazać kogoś na śmierć w bólu, zamiast skrócić cierpienia na jego własne życzenie?

Jest różnica, kiedy osoba chora na depresję lub z jakimiś innymi zaburzeniami psychicznymi chce sobie podciąć żyły. Jej można pomóc, bo być może będzie się jeszcze mogła cieszyć życiem. Kiedy ktoś jest śmiertelnie chory, w pełni władz umysłowych i wiadomo, że będzie już tylko cierpiał coraz bardziej, nie uniemożliwiłabym samobójstwa, gdybym mogła - bo to świadomy wybór tej osoby.
Na przykład wiele osób popełniało samobójstwa, gdy dowiadywało się, że są nosicielami pląsawicy Huntingtona. Ja się wcale nie dziwię.

Nie można wszystkiego traktować tak samo, nic nie jest tylko białe, albo tylko czarne. Wiem, tak by było najprościej, ale niestety... Wyobraź sobie, że Ty jesteś w takiej sytuacji. Umierasz, czujesz tylko ból, wiesz, że nie ma ratunku, nie jesteś w stanie sam ze sobą skończyć, czekasz już tylko na śmierć - która przy pomyślnych wiatrach może nadejść za kilka dni, ale może też za kilka miesięcy, co wiąże się oczywiście z okrutnym cierpieniem. Chcesz, to sobie cierp w imię idei, ale nikt nie ma prawa, by kazać to samo robić innym.

Argument, że niedługo zaczną się zabójstwa na życzenie starych ludzi to żaden argument.


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#6 2008-05-04 21:41:36

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Eutanazja

Lilith napisał:

Niech Ci będzie, że eutanazja to zabójstwo. Ale zabójstwo na życzenie, przeczytaj proszę jeszcze raz warunki, jakie muszą być spełnione, by ją wykonać. Czy miłosierdziem jest skazać kogoś na kilka miesięcy życia w strasznym cierpieniu? To jest Twoim zdaniem akt dobrej woli, skazać kogoś na śmierć w bólu, zamiast skrócić cierpienia na jego własne życzenie?

Ja na pewno bym tego nie zrobił. Moralność mam typowo chrześcijańską. Skazać kogoś na życie. Możliwe w końcu. Jestem w stanie tolerować (zda, się że pisałem w innym temacie) jednak nie każ mi pochwalać zabijania.

J

Lilith napisał:

est różnica, kiedy osoba chora na depresję lub z jakimiś innymi zaburzeniami psychicznymi chce sobie podciąć żyły. Jej można pomóc, bo być może będzie się jeszcze mogła cieszyć życiem. Kiedy ktoś jest śmiertelnie chory, w pełni władz umysłowych i wiadomo, że będzie już tylko cierpiał coraz bardziej, nie uniemożliwiłabym samobójstwa, gdybym mogła - bo to świadomy wybór tej osoby.
Na przykład wiele osób popełniało samobójstwa, gdy dowiadywało się, że są nosicielami pląsawicy Huntingtona. Ja się wcale nie dziwię.

Mój dziadek umarł na raka. Lekarz mówił mu, że może skrócić jego cierpienia (zmiana leków, odłączenie kroplówki) Jednak nie chciał. Taki mały przykład, że nie każdy chce ginąć. Ustaliliśmy, że ta osoba nie popełnia samobójstwa. Ktoś ją zabija, wykonuje to za nią.

Lilith napisał:

Nie można wszystkiego traktować tak samo, nic nie jest tylko białe, albo tylko czarne. Wiem, tak by było najprościej, ale niestety... Wyobraź sobie, że Ty jesteś w takiej sytuacji. Umierasz, czujesz tylko ból, wiesz, że nie ma ratunku, nie jesteś w stanie sam ze sobą skończyć, czekasz już tylko na śmierć - która przy pomyślnych wiatrach może nadejść za kilka dni, ale może też za kilka miesięcy, co wiąże się oczywiście z okrutnym cierpieniem. Chcesz, to sobie cierp w imię idei, ale nikt nie ma prawa, by kazać to samo robić innym.

Miałem połamane wszystkie żebra, rozwalony mostek, uwierz mi wiem co to znaczy, ból (ograniczyłem do maksimum leki przeciwbólowe) jednak nie chciałem się zabić. Choć, może dlatego, że wiedziałem, że z tego wyjdę. Ja przynajmniej mi się zdaje, wolałbym cierpieć. Nie mogę kazać cierpieć komuś dla idei. A mogę kazać lekarzowi zabić? Lekarz nie ma nic do gadania.

Lilith napisał:

Argument, że niedługo zaczną się zabójstwa na życzenie starych ludzi to żaden argument.

Być może. Nie jest argumentem. Jednak moim zdaniem to logiczny ciąg.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#7 2008-05-04 22:04:21

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

Byłeś połamany, ale wiedziałeś, że z tego wyjdziesz. To nie ma związku z tematem, bo nie spełniasz kryterium o złych rokowaniach i woli popełnienia samobójstwa.

Twój dziadek cierpiał na raka, ale nie chciał skrócić swoich cierpień. Też nie podpada pod eutanazję, bo nie chciał. Wolna wola.

Ja nie mówię, że to Ty masz zabijać tych, co tego chcą. Wystarczy tolerować to, że mogą spełnić swoją ostatnią wolę. Tolerujesz to, ok. Pochwalasz też skazywanie ludzi na cierpienie.

Są lekarze, którzy mają na tyle litości i miłosierdzia, że pomogliby dokonać samobójstwa. Zresztą, ja bym pomogła.

Co do ostatniego - nie chce mi się cytować - ja w tym logiki nie widzę.


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#8 2008-05-04 22:19:18

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Eutanazja

Co do ostatniego - nie chce mi się cytować - ja w tym logiki nie widzę.

Postępująca liberalizacja. Początkowo aborcja miała chronić życia, zdrowie matki, dziś jest na życzenie.

Pochwalasz też skazywanie ludzi na cierpienie.

Nie wszystko jest czarne, albo białe. Pochwalam skazywanie ludzi na cierpienie. Czy mam pochwalać skazywanie ich na śmierć?

Są lekarze, którzy mają na tyle litości i miłosierdzia, że pomogliby dokonać samobójstwa.

Przez litość można dać pieniądze dziecku na ulicy. Czyli uważasz, że lekarze którzy mają opory nie są litościwi, ani miłosierni, ponieważ nie chcą złamać przysięgi Hipokratesa?


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#9 2008-05-06 14:53:10

edgar 20

Strażnik

8443190
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 164
Punktów :   

Re: Eutanazja

To czy człowiek chce eutanazji czy nie zależy wyłącznie od niego, ale widzę tu jeden problem- jaki lekarz będzie chętnie pełnił taką funkcje przecież taki zabieg pociąga za sobą ogromne emocje i może prowadzić do wielu nieprzyjemnych incydentów. Sądzę że takie ukrócanie cierpienia może wytworzyć coś bardzo niebezpiecznego spowodować iż wielu lekarzy zapragnie zbić majątek na śmierci innych.

Offline

 

#10 2008-05-06 15:47:27

Mariusz

Profesor

8383212
Skąd: Bielsk Podlaski
Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 276
Punktów :   

Re: Eutanazja

W jakim sensie zbić ten majątek? Na czym? Na śmierci? Tylko jak?


"Dla mnie rap to nie żaden dodatek do piwa chłopaku
bo to piwo powinno być dodatkiem do rapu,
leję na pseudorap jak na piwo w pubie
to paradoks, bo leję na urynoterapię.

Offline

 

#11 2008-05-06 16:44:35

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Re: Eutanazja

W jakim sensie zbić ten majątek? Na czym? Na śmierci? Tylko jak?

Po prostu, żądać pieniędzy za dokonanie eutanazji. Lekarz może na prawdę żądać wysokich pieniędzy, a zdesperowany konający nie będzie się wahał. Jeżeli ma jakąkolwiek sumę to zapłaci, bo jemu na nic pieniądze, a i tak chce się zabić.


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#12 2008-05-06 18:49:12

edgar 20

Strażnik

8443190
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 164
Punktów :   

Re: Eutanazja

W jakim sensie zbić ten majątek? Na czym? Na śmierci? Tylko jak?

W bardzo prosty sposób zawierając umowy z firmami pogrzebowymi lub jak mówi Caislohen żądając ratyfikacji pieniężnej.

Offline

 

#13 2008-05-07 16:51:07

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

Postępująca liberalizacja. Początkowo aborcja miała chronić życia, zdrowie matki, dziś jest na życzenie.

można też pójść w drugą stronę. vide przykład, kiedy blisko było do całkowitego zakazania aborcji (wiem, że to nie o tym temat, ale wcale nie musi to być postępująca liberalizacja). moim zdaniem są pewne granice, nie można blokować rozwoju tylko ze strachu, że ktoś po nas te granice przekroczy. jakoś nie słyszałam nic o tym, jakoby w Holandii rozważano dozwolenie zabicia na życzenie starszych ludzi. Pozwolenie na eutanazję to właśnie okazanie miłosierdzia temu, kto cierpi, a chce z tym skończyć. nie jest to podejmowanie decyzji za cierpiącego, a jedynie wykonanie jego woli.

Nie wszystko jest czarne, albo białe. Pochwalam skazywanie ludzi na cierpienie. Czy mam pochwalać skazywanie ich na śmierć?

skazywanie ludzi na cierpienie i chrześcijańska moralność, no tak. eutanazja to nie jest skazywanie na śmierć, bo wyrok śmierci już padł. to tylko skrócenie cierpień na wyraźne życzenie zainteresowanego.

Przez litość można dać pieniądze dziecku na ulicy. Czyli uważasz, że lekarze którzy mają opory nie są litościwi, ani miłosierni, ponieważ nie chcą złamać przysięgi Hipokratesa?

po pierwsze, to w Polsce nie składa się przysięgi hipokratesa, tylko przyrzeczenie lekarskie. po drugie, w tym właśnie przyrzeczeniu lekarskim jest wyraźnie: "Według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując należny im szacunek;". Jesteś lekarzem. Ja cierpię strasznie, i chcę żebyś mi pomógł się zabić, skracając tym moje cierpienia. Ty oczywiście tego nie zrobisz, bo moralność masz typowo chrześcijańską i wolisz, żeby zgodnie z Twoimi zasadami cierpiała jeszcze te trzy miesiące, zanim umrę wycieńczona chorobą. Mniejsza o to, że ja mam inne zasady, przecież to się nie liczy, tak? nie mówię wcale, że to koniecznie Ty masz mnie zabijać, ale dlaczego nie miałby tego zrobić jakiś inny lekarz?

edgar20 napisał:

To czy człowiek chce eutanazji czy nie zależy wyłącznie od niego, ale widzę tu jeden problem- jaki lekarz będzie chętnie pełnił taką funkcje przecież taki zabieg pociąga za sobą ogromne emocje i może prowadzić do wielu nieprzyjemnych incydentów.

po pierwsze, można do tego przywyknąć, po drugie, praca lekarza na codzień pociąga za sobą ogromne emocje, i wcale nie trzeba przy tym wykonywać eutanazji

Sądzę że takie ukrócanie cierpienia może wytworzyć coś bardzo niebezpiecznego spowodować iż wielu lekarzy zapragnie zbić majątek na śmierci innych.

jeśli lekarz zachce zbić majątek w niemoralny sposób, zrobi to tak czy siak, bo możliwości ku temu ma duże.

Ostatnio edytowany przez Lilith (2008-05-07 16:53:36)


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#14 2008-05-07 22:48:19

Belwar

Tutejszy

Zarejestrowany: 2008-05-05
Posty: 97
Punktów :   

Re: Eutanazja

Słyszałem o szwajcarskim ośrodku dla osób chcących popełnić samobójstwo... I więcej o nim nie powiem.
***
Trzeba tu coś chyba rozgraniczyć. Mamy punkt widzenia chrześcijan (i Westerta , tak, jestem okropny) oraz liberalny/ateistyczny/obiektywny/etc. Chrześcijanin będzie szukał zjednoczenia z Chrystusem w cierpieniu, zrozumienia jego istoty, itp. A cóż ma zrobić ateista? Który cierpi nieodwracalnie, zostało mu niewiele z życia, zaledwie parę miesięcy...? Przecież nie możemy nikogo zmusić do nawrócenia. I to jest jego sprawa. Nie mam prawa mu się w to wtrącać, bo jestem zdrów, i za 5 minut o całej sprawie zapomnę, a on zostanie z problemami. To jest trudny temat, i chociaż przyznaję, że prawdziwego cierpienia nigdy nie doświadczyłem, to wybrałbym życie.
Lepsze jest dla wierzącego państwo ateistyczne, niż na odwrót, i nie zanosi się na zmiany.

No, i popieram Westerta, jeśli chodzi o postępujące swobody. Koło wprawione w ruch.


"Wodzionka, wodzionka, to jest ósmy świata cud..."

Offline

 

#15 2008-05-08 08:47:41

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

No i chrześcijanom nikt nie będzie kazał poddać się eutanazji, bo to sprawa wyboru. Analogicznie, moim zdaniem, nikt nie ma moralnego prawa zakazywać tego ateistom, a nawet osobom wierzącym, które mają swoje zdanie na ten temat. Czyli tak, jak Belwar napisał.

A co do postępujących swobód, to ja się oczywiście nie zgadzam, bo uważam, że sa pewne granice, których relatywnie normalni ludzie nie będą chcieli przekraczać Choć z drugiej strony, jeśli większość nie będzie uważała czegoś za "zło", to czy to nadal będzie złem? Tak na dobrą sprawę, jest to bardzo względne...


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plgrzejniki purmo we wrocławiu Hologramy na legitymacje psycholog Piła