#16 2008-05-11 18:50:15

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Eutanazja

Lilith napisał:

No i chrześcijanom nikt nie będzie kazał poddać się eutanazji, bo to sprawa wyboru. Analogicznie, moim zdaniem, nikt nie ma moralnego prawa zakazywać tego ateistom, a nawet osobom wierzącym, które mają swoje zdanie na ten temat. Czyli tak, jak Belwar napisał.

Jednak nie każ chrześcijanom patrzeć spokojnie jak łamane są podstawy ich wiary. 5 przykazanie: Nie zabijaj. Lekarz który odmówi wykonania aborcji, bądź eutanazji, może mieć bardzo niemiłe konsekwencje. Dla mnie taki ktoś jest bohaterem, mimo iż wielu tego chce, nie sprzeniewierza się swoim wartościom i nie zabija. Można by powiedzieć: przecież pacjent tego chce... a jeśli biedny skromny lekarz wierzy w przysięgę Hipokratesa?

Lilith napisał:

A co do postępujących swobód, to ja się oczywiście nie zgadzam, bo uważam, że sa pewne granice, których relatywnie normalni ludzie nie będą chcieli przekraczać Choć z drugiej strony, jeśli większość nie będzie uważała czegoś za "zło", to czy to nadal będzie złem? Tak na dobrą sprawę, jest to bardzo względne...

Relatywnie normalni ludzie pozwolili, aby szowinistyczni mężczyzni byli dyskryminowani. W ludzi wierzysz? Zło jest względne- oczywiście. Jednak za dobry (przez niektórych) uznawany był nazizm, mordowanie.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#17 2008-05-12 15:40:00

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

Jednak nie każ chrześcijanom patrzeć spokojnie jak łamane są podstawy ich wiary. 5 przykazanie: Nie zabijaj.

to są zasady chrześcijan. nie każ mi spokojnie patrzeć, jak łamane są prawa człowieka o decydowaniu o sobie tylko dlatego, że chrześcijanie są temu przeciwni.

Lekarz który odmówi wykonania aborcji, bądź eutanazji, może mieć bardzo niemiłe konsekwencje. Dla mnie taki ktoś jest bohaterem, mimo iż wielu tego chce, nie sprzeniewierza się swoim wartościom i nie zabija. Można by powiedzieć: przecież pacjent tego chce... a jeśli biedny skromny lekarz wierzy w przysięgę Hipokratesa?

nie na darmo mówi się, ze na trzech lekarzy dwóch to ateiści (czy coś w tym stylu ). śmiem twierdzić, że to nie jest istotnym problemem, wykonanie zabiegu. znalazło by się sporo takich, którzy zechcieli by pomóc komuś ulżyć w cierpieniu. a jeżeli lekarz nie chce tego wykonać, bo ma takie przekonania, cóż... ja uważam, ze powinien jak najbardziej mieć prawo odmówić.

Relatywnie normalni ludzie pozwolili, aby szowinistyczni mężczyzni byli dyskryminowani. W ludzi wierzysz? Zło jest względne- oczywiście. Jednak za dobry (przez niektórych) uznawany był nazizm, mordowanie.

a widzisz, jednak teraz nie jest uznawany za "dobry", więc chyba nie zmierzamy w złym kierunku?


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#18 2008-05-13 17:32:31

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Eutanazja

Zabójstwo = pozbawienie życia.
Zabójstwo to nie koniecznie znaczy 'zło'.
Jak ktoś ma w życiu tylko cierpienie, ból, wstyd, te uczucie, że się ciąży na najbliższych, do tego żadnych perspektyw, wiecznie gapienie się w biały sufit i myśleniu o śmierci, której nie potrafi sobie zadać, to przecież zabójstwo można uznać za dobro. Tak, zabójstwo może być dobre. W tym wypadku zabójstwo = łaska. A zacytowane warunki, które trzeba spełnić, żeby dokonać tego w Holandii, uważam za poprawne
Nie rozumiem tego wstrętu. "Mam pochwalać zabójstwo?" No, sam sobie odpowiedz. Masz pochwalać koniec cierpienia i bezsensownej egzystencji, czy nie, bo to brzydkie i złe słowo, które budzi wstręt?

To oczywiste, że lepiej jest egzystować. Przynajniej myśli działają dalej, świat istnieje. Ale to wolny wybór.

Lekarze który wykonał eutanazję jestem gotów nazwać mordercą

Zabójcą!

Postępująca liberalizacja. Początkowo aborcja miała chronić życia, zdrowie matki, dziś jest na życzenie.

A teraz pomyśl o drugem, wg mnie gorszym postępie:

Eutanazja jest legalna, jesteś od 30 lat przykuty do łóżka, cierpisz, mimo morfiny, nie masz rodziny ani perspektyw. Kiedy podchodzi do ciebie lekarz, szepczesz (z bólem na twarzy), że zdecydowałeś, i chcesz to zrobić. A on, przykładny i moralny konserwatysta, odchodzi, udając, że nie słyszy. Skazuje cie na cierpienie. A ty co? Jesteś bezbronny. Bo zawsze będziesz. Jak nazwać tego lekarza? Czy to bedzie ładniejsze słowo, niż morderca czy zabójca?

a jeśli biedny skromny lekarz wierzy w przysięgę Hipokratesa?

Ma chromolony obowiązek powiedzieć komuś, kto w tę przysięgę nie wierzy. Niech go wyręczą.

Offline

 

#19 2008-05-14 19:57:54

MaWro

Bywalec

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 43
Punktów :   

Re: Eutanazja

Jestem podobnie jak Lilith za eutanazją,schorowany człowiek, będący w pełni władz umysłowych ma prawo zdecydować, że chce zakończyć cierpienie poprzez śmierć...
Większość argumentów juz padła więc nie będe sie rozpisywać bez potrzeby...

Offline

 

#20 2008-05-14 21:55:46

Boredie

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-12
Posty: 56
Punktów :   

Re: Eutanazja

Nie ma nic gorszego od eutanazji (ano, zapomniałem jeszcze o aborcji)!!!

Jakie szczęście, że w Polsce są takie praktyki zakazane.
Nie chodzi mi tutaj o religijny punkt widzenia.

Dobrze. Powiedzmy, że eutanazja zostałaby zalegalizowana w Polsce. Co za szczęście, wolność!

Ale, człowiek 20-letni przeżył miłosny kryzys, nie chce mu sie już żyć. Dlatego zmierza w kierunku biura: "Skróć sobie życie. Dla młodzieży szkolnej zniżki!!! ", tam płaci grube pieniądze i żegna się ze światem. Na prawdę, wspaniała sprawa.
Mariusz, Ty jak zwykle masz fascynującą ideologię, niech robią co chcą. Ale osoby w depresji nie panują nad sobą...

Weźmy inny przykład. Jest sobie chora babcia, która zgodziła się na eutanazję. Ale gdy choroba postępowała, wówczas owa staruszka sobie to wyperswadowała, jednak było już za późno, ponieważ doznała paraliżu i była roślinką. Bardzo chciała żyć, ale nie mogła już nic zrobić...
Te przykłady, mogą być dla Was troszkę dziwne, ale zaraz przejdę do sedna sprawy...


Holandia, oto wspaniały wolny kraj, narkotyki, aborcja i eutanazja. Tylko, że w tym kraju politycy puścili wodze fantazji.
Niestety w Holandii jest tworzone prawo dla samego prawa, nie dla człowieka.
Otóż, w Holandii każdy lekarz ma prawo dokonać eutanazji wówczas, kiedy mu się to podoba i nikt nie ma prawa go pozwać do sądu. To jest okropne, oto parę zdarzeń z życia wziętych...

Był sobie silny, młody chłopak. Jechał na motorze, miał wypadek. W szpitalu okazało się, że ma uraz kręgosłupa i do końca życia będzie jeździł na wózku. Specjalnie został poddany narkozie, żeby obrażenia szybciej się goiły. Jednak przyszedł holenderski lekarz, wziął jego historię choroby i pomyślał: "Hmm... Chłopak będzie do końca życia jeździć na wózku inwalidzkim... Co to za życie? Lepiej żeby się nie męczył" i zaraz po tym podał chłopakowi śmiertelną dawkę morfiny, po jakimś czasie rodzina dowiedziała się, że ich syn zginął. I co jest straszne, lekarz nawet się nie spytał nikogo o zgodę, ale zrobił to wedle holenderskiego  prawa poprawnie.

Inny przykład.

Jest sobie staruszka. Miała chorobę nerek, ale później doszła choroba związana z sercem. Trafiła do szpitala. Tam została zdradzona diagnoza: "Chora, żeby żyć musi mieć wszczepiony rozrusznik serca". Zabieg ten jest wręcz banalny. Praktycznie w każdym szpitalu jest do wykonania. Ale kardiolog zadzwonił do lekarza pierwszego kontaktu (tej babci) i poprosił o dalsze wskazanie. Ten stwierdził, że kobieta jest stara, samotna, więc po co ma dalej trwać w swojej agonii, lepiej dać jej spokój. W efekcie babcia dostała wielki zastrzyk morfiny, po którym się już nie obudziła.

Jaki jest bilans wprowadzenia eutanazji w Holandii??.
Większość starych osób zostaje uśmierconych przez lekarzy.
Ponad 50% rodzin nie wie, że bliscy zostali poddani eutanazji. Ci bliscy też o tym nie wiedzieli.

I doszliśmy do obłędu. Przecież powyżej przytoczone przykłady nie są eutanazją, jest to zwykłe morderstwo. Ale prawo może na prawdę zadziwiać. Dlatego znaczna ilość starszych ludzi z Holandii ucieka do okolicznych krajów, gdyż chcą dożyć późnej starości, nie chcą zostać uśmierceni.

Lekarze Holenderscy nie składają przyrzeczenia Hipokratesa, że ich zadaniem jest ratowanie życia osób...


http://img392.imageshack.us/img392/4152/jokerbanner223ia8.jpg

Offline

 

#21 2008-05-14 22:13:14

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

Boredie, tutaj mówisz o łamaniu prawa, a nie o jego przestrzeganiu. Przeczytaj sobie raz jeszcze, bo nie chce mi się powtarzać, jakie warunki muszą być spełnione, by wykonać ten zabieg legalnie.

I nie mów mi, że eutanazja to pole do nadużyć, bo nie masz racji. Albo inaczej, nie tylko eutanazja to pole do nadużyć, ale chyba cała działalność medyczna. Myślisz, że u nas w Polsce tak się nie dzieje? Ba, nie trzeba mieć zalegalizowanej eutanznji, by mieć powody do obawiania się o swoje życie.

Na koniec, co masz przeciwko eutanazji w takim wymiarze, w jakim jest legalna? Bo o tylko taki mi chodzi. Nie, nie jestem za uśmiercaniem starych, schorowanych ludzi, nie i nie, nie mylcie pojęć! Eutanazja to nie jest eksterminacja chromych i niedołężnych czy co tam. Przykłady, które podałeś nijak mają się do eutanazji. Są to przykłady łamania prawa, a nie normalnego wykonywania zabiegu. I skoro uważasz, że jest to częsty występek, udowodnij to.


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#22 2008-05-14 22:31:48

Boredie

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-12
Posty: 56
Punktów :   

Re: Eutanazja

O Lilith, mówię o Holandii, tam nie ma  żadnych praw co do dobrej, czy złej eutanazji. Lekarz ma pełną samowolę, może robić eutanazję komu chcę, bez jego zgody.
Lilith, nie ma sensu, żebym wklejał tutaj takie teksty. Jak się tym interesujesz to sobie poczytaj. Ja takie coś właśnie wyczytałem...

Eutanazja względem etyki zawsze będzie morderstwem.
Mamy dwie rodzaje Eutanazji: Czynna (poprzez zatruwanie) i Bierna (poprzez zaniechanie leczenia)
Czynna eutanazja zawsze będzie zła, traktowana jako morderstwo. Natomiast, w przypadku, kiedy chory jest w takim złym stanie, że już nie widać dla niego ratunku, a sam chory prosi, żeby pozwolili mu odejść w spokoju, wówczas nie ratuje się chorego (chodzi tutaj o różne operacje, nie wolno podawać mu morderczej dawki morfiny!).

Napisałem o eutanazji w świetle etyki - odrębnej nauki, niezwiązanej z religią. Etyka ma swoje zasady, których należałoby przestrzegać. Każde zachowanie, które łamie zasady etyki - jest nieetyczne, czyli niemoralne.
I na tym skończę swoje rozważania na ten temat.


http://img392.imageshack.us/img392/4152/jokerbanner223ia8.jpg

Offline

 

#23 2008-05-14 22:54:17

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

Boredie, mój drogi, nie masz racji Eutanazja właśnie w Holandii jest dozwolona tylko w tych przypadkach, które wcześniej podałam. Przykłady, które podałeś to nie są przykłady eutanazji. Nie chcesz udowodnić, że jest inaczej, okej, dla mnie to jest jednoznaczne. A eutanazja, nazwij ją sobie morderstwem nawet, ale nie jest to czyn ZŁY, bo jest to pomoc cierpiącemu, który wyraził taką wolę, w pełni władz umysłowych, kiedy nie ma szans na wyzdrowienie, a pozostało mu niewiele życia w cierpieniu. Jest to okazanie miłosierdzia temu, który prosi o śmierć, bo nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, ale gdyby mógł, zabiłby się. I nie wmówisz mi, że jest to złe, bo nie jest. Nie widzę w tym nic złego, jedyne co mogłoby usprawiedliwić sprzeciw wobec eutanazji, to względy religijne, ale moim zdaniem nikt nie może decydować o niczyim życiu, tylko on sam (bo eutanazja to akt wolnej woli). O etyce mi nie mów, bo to filozofia, a kiedy ktoś prosi o eutanazję, to wykracza poza ramy teoretycznych rozmyślań.


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#24 2008-05-14 23:24:19

Boredie

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-12
Posty: 56
Punktów :   

Re: Eutanazja

Według Ciebie to, że dzieci, które skończyły 12 lat i są nieuleczalnie chore (np. mają AIDS) mogą bez względu na wolę rodziców poddać się eutanazji. Jeżeli tak dużo na ten temat wiesz, to powinnaś o tym wiedzieć.


http://img392.imageshack.us/img392/4152/jokerbanner223ia8.jpg

Offline

 

#25 2008-05-14 23:28:56

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

I znowu nie masz racji. Pacjenci w wieku od 12 do 16 lat muszą mieć zgodę rodzica.
Szkoda, że nie ustosunkowałeś się w żaden sposób do mojego poprzedniego postu.


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#26 2008-05-15 19:46:13

edgar 20

Strażnik

8443190
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 164
Punktów :   

Re: Eutanazja

Czy ty Lilith podtrawisz sobie wyobrazić jak trudna byłaby decyzja o odebraniu sobie życia, piszesz tu tak ładnie o tym ale przecież jeżeli ci teoretyczni rodzice pozwolili by na odejście temu teoretycznemu dziecku- jakie mieliby do tego prawo i czy byliby zdolni to zrobić przecież to człowiek żywy człowiek nie zabawka. Rany Boskie czy nie wydaje wam się że ludzie są coraz mniej współczujący. Może nie mam racji, bo zawsze można powiedzieć że współczuciem jest odebranie komuś życia aby nie cierpiał, no tak też można powiedzieć. Ale czy wartość ludzkiego życia nie spadnie wtedy do poziomu życia zwierzęcia.

Offline

 

#27 2008-05-15 20:07:59

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

Boże, widzisz a nie grzmisz...

To nie jest decyzja tylko rodziców, a dziecka, za wyrażeniem zgody rodziców! Nikt nikogo do niczego nie zmusza! Zdaję sobie sprawę, że to nie jest prosta decyzja, tym bardziej nikt inny nie może decydować za tych, co cierpią i chcą być poddani eutanazji! To nie jest zmuszenie nikogo do niczego! Przecież, do cholery, tu nie chodzi o wykonywanie czegokolwiek wbrew woli samego zainteresowanego! Jeżeli rodzice nie będą w stanie wyrazić zgody na ulżenie dziecku w cierpieniu (jeśli ono tego chce), to po prostu będą dłużej patrzyli jak cierpi przed śmiercią...

To jest twoim zdaniem współczucie? Jak wiesz, że ktoś tak bardzo cierpi, że chce umrzeć, naprawdę tego chce, ty mu bardzo współczujesz, ale mu nie pozwalasz (jakbyś w ogóle miał prawo decydować za kogoś), tylko każesz mu przeżyć te miesiące które mu zostały w cierpieniach, to faktycznie to jest okazanie współczucia. Wiesz co, cieszę się, że nie będzie ciebie przy moim łożu śmierci, bo ja w d**** mam takie współczucie.


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

#28 2008-05-15 20:17:13

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Eutanazja

Boredie, u nas też mogą robić jak z tą babcią, bo zarówno u nas jak i u nich jest to równie nielegalne. Rozważamy sprawę (chyba?) hipotetyczną, idealną. Od strzeżenia przepisów są ci u góry.

Lekarz ma pełną samowolę, może robić eutanazję komu chcę, bez jego zgody.

Tiaaa...

Offline

 

#29 2008-05-15 20:53:08

Testudos

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 59
Punktów :   

Re: Eutanazja

Lekarz ma pełną samowolę, może robić eutanazję komu chcę, bez jego zgody.

\
"Nie podobasz mi się, gnojku, masz krzywą twarz. Zrobię ci eutanazję."


Jesteśmy Gwardią Imperialną, Młotem Imperatora, rzeszą wiernych mu ludzi, potężną siłą, mocą degradującą planety do postaci kilku atomów... A, chcecie się bić? Tam są Space Marines, pogadajcie z nimi... Okej? Tak? Dobrze?

Offline

 

#30 2008-05-15 21:08:09

Lilith

Szlachcic

Zarejestrowany: 2008-05-01
Posty: 197
Punktów :   

Re: Eutanazja

LOL Mniejsza o to, że to już do definicji o eutanazji nie pasuje

Ech... Nie mogę się doczekać, kiedy zostanę lekarzam, wyjadę sobie do Holandii i będę eutanazjować wszystkich, którzy mają inne niż moje poglądy


"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej." R. Dawkins

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plcalominal