#46 2008-05-15 21:08:28

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Wojna, pacyfizm, za i przeciw

Co rozwinęła wojna? Co ja encyklopedię mam napisać ;f

internet, lotnictwo, przesyłanie info drogą radiową, meteorologię (satelity!), człowiek na księżycu, informatyzacja (wojsko daje w to pełno kasy) Wojna mogła spowodować upadek jakiejś cywilizacji. Jednak nie przekonacie mnie (na 99%) że wojna, Zimna Wojna nie wpłynęła na te choćby wynalazki.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#47 2008-05-15 21:21:51

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Wojna, pacyfizm, za i przeciw

internet, lotnictwo, przesyłanie info drogą radiową, meteorologię (satelity!), człowiek na księżycu, informatyzacja (wojsko daje w to pełno kasy) Wojna mogła spowodować upadek jakiejś cywilizacji. Jednak nie przekonacie mnie (na 99%) że wojna, Zimna Wojna nie wpłynęła na te choćby wynalazki.

lotnictwo - nie. Lotnictwo powstało i rozwinęło się dzięki cywilom. Zimna wojna wynalazła radary, torpedy, rakiety ziemia-powietrze i wszystko to, co ładnie wyglądało w "top gun".
internet - mimo, że doskonalona przez CIA, powstała w umyśle cywila przecież.
radio - no comments ;p
satelity - przyznaję ci full rację. Amerykanie to jednak czasami muszą walczyć.
człowiek na księżycu - myślisz, że planował stamtąd ze sniperki potajemnie strącać ruskich? xDD

Sie nie bede sie kuuciu. Dużo to dało. Ale ile zmarnowano na wojsko, kiedy wystarczył program powszechnej mobilizacji i uprzemysłowienia w celach czysto pokojowych i ekologicznych.

Na końcu powiedzmy sobie jasno: zimna wojna nie była wojną.

Offline

 

#48 2008-05-15 21:39:33

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Wojna, pacyfizm, za i przeciw

Folvor napisał:

lotnictwo - nie. Lotnictwo powstało i rozwinęło się dzięki cywilom.

Tak. Zwłaszcza samoloty odrzutowe i w najmniejszym stopniu nawet wojsko nie rozwijało lotnictwa :f

internet - mimo, że doskonalona przez CIA, powstała w umyśle cywila przecież.

Możliwe, ale przez kogo udoskonalone? Jak napisałeś: wojsko

radio - no comments ;p

Przesyłanie informacji drogą radiową, aby się jakiś pułk nie zgubił na terenie wroga.

człowiek na księżycu - myślisz, że planował stamtąd ze sniperki potajemnie strącać ruskich? xDD

Nie. Jednak było to pokazanie przewagi technologicznej.

Sie nie bede sie kuuciu. Dużo to dało. Ale ile zmarnowano na wojsko, kiedy wystarczył program powszechnej mobilizacji i uprzemysłowienia w celach czysto pokojowych i ekologicznych.

Wystarczył by. Jednak jesteśmy tacy a nie inni i wojsko jest, było i będzie. Taka natura człowieka. Wierzysz, że w pokojowy sposób osiągnęło by się to wszystko? Ja jakoś nie.

Folvor napisał:

Na końcu powiedzmy sobie jasno: zimna wojna nie była wojną.

Ponieważ każdy się bał zaatakować. Byli na granicy samozagłady, zbroili się. Czy gdyby nie strach przed wojną, istniała by? Raczej nie, czyli na coś się przydała.

Do wynalazków: udoskonalenie obróbki metali i zwykła, poczciwa, guma.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#49 2008-05-15 22:35:18

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Wojna, pacyfizm, za i przeciw

Malutkie wolne księstewko - Ateny, stworzyło w pokoju więcej wynalazków i idei niż do 1600 roku po chrystusie reszta europy zapewne. No, w każdym razie wiadomo o co k. I tak, wierzę, że Japonia mimo braku wojen wytwarza znacznie więcej wynalazków niż USA, które walczy w Iraku. Zimna wojna, co przyniosłą a co ujęła, mogę się domyślać.

Offline

 

#50 2008-05-17 08:54:18

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Wojna, pacyfizm, za i przeciw

Folvor napisał:

Malutkie wolne księstewko - Ateny, stworzyło w pokoju więcej wynalazków i idei niż do 1600 roku po chrystusie reszta europy zapewne.

I dzięki temu, że Starożytny Rzym rozniósł kulturę Grecką po całej Europie w ogóle coś wiemy o Atenach

Folvor napisał:

No, w każdym razie wiadomo o co k. I tak, wierzę, że Japonia mimo braku wojen wytwarza znacznie więcej wynalazków niż USA, które walczy w Iraku.

Może dlatego, że w Japonii pracuje się o wiele, wiele więcej?


Gdyby nie wojny, nie znalibyśmy osiągnięć starożytnych. Po prostu cywilizacja by się nie rozprzestrzeniła

Co do Chin- czyli całkowicie pokojowo ni stąd ni zowąd pojawiła się cywilizacja? Zero podbojów? Zero walk? Całkowicie bez wojen mieli miejsce do życia? Chyba nie.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#51 2008-05-17 20:55:06

Korybut

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-05
Posty: 71
Punktów :   

Re: Wojna, pacyfizm, za i przeciw

Folvor napisał:

Malutkie wolne księstewko - Ateny, stworzyło w pokoju więcej wynalazków i idei niż do 1600 roku po chrystusie reszta europy zapewne.

Jakie wolne ksiestewko Aten ????????

Przypuszczam, ze chodzi o starozytne panstwo Atenczykow. Ktore z ksiestwem wspolnego nic nie mialo. Ani z pokojem, zeby byc precyzyjnym.
Tlukli sie z innymi Hellenami przez wiekszosc znanej historii. Sprawdz to. Chyba nawet Wiki wystarczy, aby odkryc, ze Ateny nie tylko w wojnach z Persami i peloponezkiej braly udzial.

Offline

 

#52 2008-05-20 08:18:19

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Wojna, pacyfizm, za i przeciw

Ano nie miało, a z tym wojowaniem to umhk... wkręć się w temat

Co do Chin- czyli całkowicie pokojowo ni stąd ni zowąd pojawiła się cywilizacja? Zero podbojów? Zero walk? Całkowicie bez wojen mieli miejsce do życia? Chyba nie.

O, czyżbym ja nie w temacie był? ;p
Chodzi mi o rozwijanie przez wojnę. Nie o to, że ktoś się bije.

Offline

 

#53 2008-05-24 11:57:10

Korybut

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-05
Posty: 71
Punktów :   

Re: Wojna, pacyfizm, za i przeciw

Folvor napisał:

Ano nie miało, a z tym wojowaniem to umhk... wkręć się w temat

Co do Chin- czyli całkowicie pokojowo ni stąd ni zowąd pojawiła się cywilizacja? Zero podbojów? Zero walk? Całkowicie bez wojen mieli miejsce do życia? Chyba nie.

O, czyżbym ja nie w temacie był? ;p
Chodzi mi o rozwijanie przez wojnę. Nie o to, że ktoś się bije.

To ty raczej powinienes uwaznie przeczytac wszystkie posty. Bo faktycznie piszesz jakby nie w temacie.
Kazda w historii Ziemi rozwijajaca sie cywilizacja byla agresywna i wojujaca.
Chocby Ateny wlasnie. Cala Hellada. Ponad 150 drobnych panstw, walczacych ze soba lub trwajacych w zbrojnym pokoju. Grecka demokracja to przecie efekt potrzeb wojny.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plmaltańczyk miniaturka waga zaproszenia-na-komunie-wzory.eu Serwis mitsubishi Warszawa