#1 2008-04-20 21:29:26

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Sapkowski

Co sądzicie o genialnym Polaku- temu który może śmiało konkurować z Tolkienem, a moim skromnym zdaniem,  z nim wygrać? Genialny Wiedźmin, cudowne opowiadania, Trylogia Husycka, że palce lizać. Przeczytałem wiele, jednak Sapek przerósł wszystko.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#2 2008-04-20 21:39:59

Shurgal

Przybysz

Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 10
Punktów :   

Re: Sapkowski

No cóż, zgadzam się z Twoim skromnym zdaniem, wygrał z nim. Przeczytałem wiele, wszystkie dzieła J. K. R., Beowulfa, Eragona, Hobbita, Władce Pierścieni, ale wystarczył jeden wers i mógłbym powiedzieć, że Andrzej Sapkowski jest "the best". Aktualnie jestem w "Ostatnim Życzeniu", na stronie 140.

Offline

 

#3 2008-04-20 21:42:32

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Sapkowski

To prawda, A.S. rządzi. A dlaczego? Bo w Wiedźminie ukazał nasz świat- brudny, pełen intryg, taki... normalny. Bohater nie jest niepokonany- wręcz przeciwnie. Ideały padają, zakończenie jest... genialne, niespodziewane. Jednak czyż dzięki ukazaniu naszego świata w klimatach fantasy, nie możemy lepiej zrozumieć naszego świata i samych siebie?


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#4 2008-05-02 12:22:45

Mariusz

Profesor

8383212
Skąd: Bielsk Podlaski
Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 276
Punktów :   

Re: Sapkowski

Tak polecacie twórczość to chyba się w niedalekiej przyszłości skuszę. Kiedyś widziałem jakieś tam odcinki serialu pt. Wiedźmin, książka pewnie jest lepsza. Będzie trzeba ją przeczytać, chociaż pewnie i tak Tolkien zostanie moim ulubionym pisarzem.


"Dla mnie rap to nie żaden dodatek do piwa chłopaku
bo to piwo powinno być dodatkiem do rapu,
leję na pseudorap jak na piwo w pubie
to paradoks, bo leję na urynoterapię.

Offline

 

#5 2008-05-05 20:25:55

Korybut

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-05
Posty: 71
Punktów :   

Re: Sapkowski

Ja zas inaczej
Opowiadania ASa to perelki niewatpliwe. Lepiej jednak by bylo, gdyby nie pisal powiesci. Bo nie potrafi.
Oba cykle mu sie posypaly. Mniej to widac w 'Sadze', ale i tu watki sie rwa, rozwadniaja, As ratuje akcje wprowadzaniem nowych ex machina.
W 'Husytach' to az boli. 'Narrenturm' przeczytalem z wielka satysfakcja; wyzej ja cenie niz cykl wiedzminski. 'Bozy wojownicy' juz zdradzali pewne oznaki autorskiego braku pomyslow, choc ratuje poziom batalistyka. 'Lux perpetua' to kleska. Totalny gniot.
Sapkowski to urodzony 'opowiadaniopisarz'. Pieknie by bylo, gdyby zamiast pieciu powiesci, 'Saga' liczyla trzy spasle tomy nowelek.
Powiesci pisze, bo sa poplatniejsze. Dokladniej: tylko one sie sprzedaja. Cykle zwlaszcza. Niestety - nie radzi sobie.

Offline

 

#6 2008-05-15 20:52:44

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Sapkowski

Ja nie lubię. Ale nie będę się sprzeczać, od kiedy zobaczyłem, jak mój kuzyn-koneser przerabia całe pudło wiedźminów.
Sprzedaje się, tyle można chyba powiedziec z przekonaniem. Ale Tolkien znacznie lepszy. No i Sapek żeruje na twórczości Tolkiena.

Offline

 

#7 2008-05-15 21:10:08

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Sapkowski

Sapek lepszy, moim zdaniem. A że żeruje na twórczości Tolkiena... Gdzie? Bo są Elfy które płaczą i Krasnoludy które mają dobrą broń? Tolkien rżnął aż miło z mitologii rozmaitych narodów i ich historii. Gandalf, Krasnoludy u Bilba, Gimli et cetera, wszystko skądś wzięte.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#8 2008-05-15 21:32:21

Korybut

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-05
Posty: 71
Punktów :   

Re: Sapkowski

Westert napisał:

Sapek lepszy, moim zdaniem. A że żeruje na twórczości Tolkiena... Gdzie? Bo są Elfy które płaczą i Krasnoludy które mają dobrą broń? Tolkien rżnął aż miło z mitologii rozmaitych narodów i ich historii. Gandalf, Krasnoludy u Bilba, Gimli et cetera, wszystko skądś wzięte.

Tyle, ze Tolkien rznal, jak mowisz - ze zrodel kulturowych. Mial podstawy . Takie elfy i takie krasnoludy, jakie sa kanonem fantasy, stworzyl on wlasnie. Nawet polskie slowo 'krasnolud' to tolkienizm. Tlumaczenie slowa 'dwarve', zamiast prostoangielskiego 'dwarf', ktore oznacza takze karzelka.
Sapkowski kradnie od Tolkiena, jak wszyscy, a mysle ze duzo mniej niz wiekszosc. Nie w tym upatruje slabosci.
Ze sie powtorze: opowiadania ASa mam za arcydzielka. Nawet takie jedno spaceoperowe nie bylo zle. Co najlepsze w obu cyklach, to takie opowiadaniowate twory. Jakis wtret, totalnie abstrahujacy od materii fabuly (np. historia pisarczyka bankowego, przewodnika Cirilli po Gors Velen, albo scena wspolnego biwakowania trzech 'anonymow' gdzies w drodze 'do Kozakow' ). Dobre opisy AKCJI. Trafne i miesiste, a krociotkie charakterystyki postaci.
Swietne zonglowanie basniowymi schematami. Gdy jego opowiadania po raz pierwszy drukowane byly w 'Fantastyce', czesto pojawiala sie przy nich notka typu:' to nie fantazja. To tylko prawdziwa wersja tego, co zaklamali bracia Grimm'...

W dodatku, choc bufon i megalomaniak, jest AS swietnym kompanem do kielicha. Wymowny i erudycyjny.

Ale powiesci mu nie wychodza.

Offline

 

#9 2008-05-18 16:29:45

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Sapkowski

Ja z takim zapałem pochłaniałem Wiedźmińską Sagę, że jakoś nie zauważyłem przytoczonych wad Opowiadania, co prawda ma genialne (przynajmniej ten tomik który czytałem) jednak, moim zdaniem, Wiedźmin zasługuję aby stać się obok LoTR podstawą fantasy. Ciekawe wstawki, zmiany w bohaterach, świetnie wykreowani, nawet Ci drugoplanowi. Wszystko ładnie prowadzone, o wiele mroczniej niż u pana Tolkiena. Może dlatego cenią Sapka wyżej?

Co do cyklu husyckiego- Narrenturm rzeczywiście najlepsze, natomiast ostatni tom spowodował u mnie to co powoduje jedynie mała część książek- drobne załamanie, że to już koniec.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#10 2008-05-20 08:56:18

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Sapkowski

Już nie ma znaczenia, skąd tolkien brał elfy, krasie etc. Ale Sapek orżnął go z lat ciężkiej pracy, przemeblował (na podstawie innych fantasy), wydał w (twoim zdaniem) ładniejszej okładce, i jest lepszy?! No ludzież...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plcalominal