#1 2008-08-19 08:10:04

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Realizm w fantasy

Czyli co wolno, a czego nie. Podyskutujemy trochę o świecie fantasy i o tym, co jest w nich realistyczne, a co nie. Zastanowimy się, czy to w ogóle ma jakiś sens i czy tak być powinno.


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#2 2008-08-19 10:28:15

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

Przede wszystim fantasy nie jest po to, żeby jakieś dziecko krzyczało: "łaaaa! On ma lazery i pszyzyfa shkieleciky <rox> <lol> !!11!1!oneone". Jak się pisze o perypetiach miejskiej ulicznicy to nie ma sensu dawać wstawki o och-świecie pełnym orków i złych magów.
Oczywiście świat fantasy musi być realny. Tak samo jak humor musi być inteligentny, bo takie np. wędrowycze nudzą się po 1-2 tomie. Kiedyś trzeba napisać, dlaczego ci ludzie i nieludzie się tak nienawidzą. I dlaczego zwierzęta oszalały i latają po ulicach.
Osobiście wolałbym nawet krótką wstawkę na temat "dlaczego ten cholerny miecz się pali?!", ale są różne gusta. Grunt, żeby się w tym wszystkim nie pogubić.

Ostatnio edytowany przez Folvor (2008-08-19 10:28:57)

Offline

 

#3 2008-08-19 11:09:25

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

W świcie fantasy jest wszystko możliwe, ale trzeba to logicznie i przekonywająco opisać. Co prawda nikt nie opisuje działania różdżki, jak to się dzieje, że z pierścieniem na palcu staje się nie widzialny, albo po wymówieniu zaklęcia coś się dzieje. To akurat magia i chyba nie ma potrzeby tego tłumaczyć. Można się pokusić, ale co kto lubi.


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#4 2008-08-19 18:07:54

andy

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2008-08-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

Caislohen napisał:

W świcie fantasy jest wszystko możliwe, ale trzeba to logicznie i przekonywająco opisać. Co prawda nikt nie opisuje działania różdżki, jak to się dzieje, że z pierścieniem na palcu staje się nie widzialny, albo po wymówieniu zaklęcia coś się dzieje. To akurat magia i chyba nie ma potrzeby tego tłumaczyć. Można się pokusić, ale co kto lubi.

Z początkiem bym się nie zgodzi przeczytawszy trochę pozycji mających łatkę fantasy. Magia również ma swoje ograniczenia. I moim zdaniem dobry utwór tego gatunku to taki, w którym autor przekonująco i logicznie potrafi to uzasadnić lub wyjaśnić. A nie np. pisać, że jak się powie "lumos" to koniec palca zaczyna świecić. T
o po raz a po 2 Clarke i chyba za nim Zahn napisali cuś takiego. Odpowiednio zaawansowana technologia jest nieroróżnialna od magii. Ja czasami jeszcze złośliwie z lekka dodaje lub "obserwujący lub podany działaniu tej technologii jest na odpowiednio niskim poziomie rozwoju cywilizacyjnego". Przykład? Dajcie np. jaki odtwarzacz mp4 komuś ze średniowiecza to grila Wam zrobią z waszym raczej osobistym udziałem. Polecam Timothy Zahn - Triplet

Offline

 

#5 2008-08-19 18:13:34

Terrapodian

Nowicjusz

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2008-08-12
Posty: 17
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

A ja powiem, że gatunek fantasy powinien być nierealny.

To nie SF, nie wszystko należy dokładnie opisywać ze zgodnością naukową i faktami kierującymi naszym światem, bo byłoby to po prostu bez sensu. Oczywiście fantasy może być stricte powiązany ze średniowieczem i ogólnie przeszłymi czasami, no ale zadajmy sobie pytanie - dlaczego zezwierzęcone i brudne życie wyżej wspomnianej ulicznicy ma być lepsze od świat Losfvoha (nazwa wpisana za pomocą dowolnie naciśniętych klawiszy), gdzie są smoki, mantykory i nieumarli? Tylko dlatego, że ta pierwsza wizja jest realna?
Można pogodzić te dwie rzeczy, lecz i wówczas realizm nigdy nie będzie w pełni przedstawiony. Osobiście nienawidzę, gdy w książce fantasy natrafiam np. na scenę defekacji (wymyśliłem sam, liczy się sama zasada) - że niby ma to być realistyczne. Bullshit.
Po co męczyć czytelnika szczegółami mechaniki działania świata. Z tego co orientuję się w fandomie, to wszyscy są na tyle inteligentni by pojąć, że jak zrobi się ciach to jest też plask.
"Pan Lodowego Ogrodu" - książka w mojej opinii świetna, opisy wydają się być realne, mające odzwierciedlenie w "realnym" świecie. Ale nie jest do końca realistyczna. I choćby pisarz nie wiem jak się starał, nigdy nie stworzy prawdziwie realistycznej książki fantasy - bo prędzej albo zejdzie z gatunku tworząc powieść (alternatywnie) historyczną, albo po prostu zamęczy czytelnika.

Offline

 

#6 2008-08-19 19:02:03

andy

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2008-08-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

Hmm, pewnie, że masz w pewnym sensie racje, bo te ulicznice maczugi lub inne sieczne bronie z którymi ganiają za nieumarłymi, bazyliszkami itp. herosi fantasy a pomagają im ubrani w sukienki faceci z laseczką i długa brodą, czasami się fajnie czyta. Ale. Świat nawet magiczny powinien być spójny. Ostatnio np. kończę gdzieś tu już wywołanego do tablicy Webera. Niby autor SF i to raczej ciężkiego bo z gatunku military. A tu patrz zderzenie 2 cywilizacji. Jedna ma technologię opartą na magii (zaklęcia, kryształy osobiste do zapisywania informacji, czary bojowe i ulepszone magicznie smoki jako podstawa sił powietrznych. A tak na marginesie smoki podobnie jak trzmiele latać nie powinny a tu patrz. A z drugiej strony  cywilizacja oparta na technice, gdzieś z końca naszego XIX wieku. I wszystko się kupy trzyma

Offline

 

#7 2008-08-20 00:46:53

Terrapodian

Nowicjusz

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2008-08-12
Posty: 17
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

Mówisz o logice.

No i owszem - przykład jest logiczny, ale nierealny. Nie wiem, wywołanej przez Ciebie książki nie czytałem, lecz nie sądzę, aby był jakoś specjalnie realny.
Świat fantasy powinien, a nawet musi opierać się na logicznych zasadach, lecz również nie może posiadać pełnego realizmu. Wówczas nie miałby dłużej sensu istnienia.

Offline

 

#8 2008-08-20 12:55:14

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

Świat fantastyczny to nie znaczy, że lewitują w nim krzewy (ani że jest zajebisty), Terrapodian, tylko znaczy to, że to nie jest ten świat. Świat fantasy bez realizmu jest przeznaczony dla dzieci, i jest to nic innego jak bajka.

Offline

 

#9 2008-08-20 16:03:37

Eerion

Bywalec

Zarejestrowany: 2008-08-12
Posty: 33
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

Magia również ma swoje ograniczenia. I moim zdaniem dobry utwór tego gatunku to taki, w którym autor przekonująco i logicznie potrafi to uzasadnić lub wyjaśnić. A nie np. pisać, że jak się powie "lumos" to koniec palca zaczyna świecić.

Zgadzam się z tą postawą. Nie trzeba opisywać w książce całego systemu działania magii. Co nie znaczy, że taki system nie powinien istnieć. Ja napisałem już ponad 10 stron referatu, którego głównym tematem jest jeden czar. Po co? Aby ten twór był realistyczny. Operował na ściśle określonych zasadach, nie na widzimisię.

To nie SF, nie wszystko należy dokładnie opisywać ze zgodnością naukową i faktami kierującymi naszym światem, bo byłoby to po prostu bez sensu.

Nie o taki realizm chodzi
Realizm w fantasy polega na zgodności z regułami rządzącymi światem, czy psychologią. co do tego pierwszego - to mogą być rzeczy wymyślone przez autora, nie muszą odnosić się do realistycznego świata. Ale wszystko co jest musi być logicznie wytłumaczone.
Oczywiście nie trzeba pisać "dlaczego istnieją smoki". Lub "Skąd u mnie w świecie wzięli się Bogowie". To jest oczywista przesada. Jednak pytanie "dlaczego mieszkańcy krainy X nienawidzą rasy Y" jest już jak njabardziej na miejscu. A odpowiedź może mieć ledwie parę zdań - np. Po jakiejś tam wojnie, niedobitki wrogich wojsk, którzy byli właśnie rasy Y znalazły się w tej krainie. I napadali, gwałcili, palili... Itd." W ten sposób powstaje twój świat. Jeśli chcesz go rozwijać dalej zadajesz pytanie "dlaczego była tamta wojna?" Jednak jeśli to tylko dla tego powiadania, nikt tak daleko nie pójdzie. I można to zostawić jak jest.

Osobiście nienawidzę, gdy w książce fantasy natrafiam np. na scenę defekacji (wymyśliłem sam, liczy się sama zasada) - że niby ma to być realistyczne. Bullshit.

To jest kolejny przykład realizmu. Czyli opisywanie wszystkiego. Coś takiego IMHO nie powinno pojawiać się nawet w pamiętniku. W pełni się z tobą zgadzam.

Po co męczyć czytelnika szczegółami mechaniki działania świata. Z tego co orientuję się w fandomie, to wszyscy są na tyle inteligentni by pojąć, że jak zrobi się ciach to jest też plask.

Nie trzeba tego koniecznie wykładać czytelnikowi. To może być tylko dla piszącego, ewentualnie można jakąś zmiankę o tym zamieścić np. podczas słuchania o czym gadają w karczmie.

"Pan Lodowego Ogrodu" - książka w mojej opinii świetna, opisy wydają się być realne, mające odzwierciedlenie w "realnym" świecie. Ale nie jest do końca realistyczna. I choćby pisarz nie wiem jak się starał, nigdy nie stworzy prawdziwie realistycznej książki fantasy - bo prędzej albo zejdzie z gatunku tworząc powieść (alternatywnie) historyczną, albo po prostu zamęczy czytelnika.

IMHO na przykład świat, który stworzył Tolkien jest realistyczny pod wieloma względami. zasada akcji i reakcji działa tam dobrze. Można się przyczepić do psychologii bohaterów, która dość często bywa po prostu czarna lub biała. Ale przy całej konwencji takiego "heroicznego" świata jest to do przełknięcia.

Ale. Świat nawet magiczny powinien być spójny.

Dokładnie
Widzę, że mamy takie samo podejście do tematu Andy

Terrapodian - ty traktujesz realizm jako zgodność z naszym światem. Ja traktuję to jako zgodność z zasadami rządzącymi konkretnym światem - realnym lub nie. I tak to, że w świecie fantasy za realną uznaję sytuację, że poszukiwany listami gończymi morderca unika chodzenia po targu w środku dnia. Możesz słowo realną zamienić tutaj na logiczną. Pasuje jak ulał.


A bóg zstąpił i zesłał na świat trzy kary: Plagę, Głód i Orzeszki

Uśmiechnij się! Szatan mruczy ci do uszka: Mlasku mlasku mój dziubasku!

Offline

 

#10 2008-08-21 16:26:48

Meheal Vermos

Tutejszy

Skąd: Cesarstwo Apokalipsy
Zarejestrowany: 2008-07-02
Posty: 122
Punktów :   

Re: Realizm w fantasy

Moje zdanie jest proste: świat fantasy jest światem którym rządzą inne prawa niż naszym. On rozbudza wyobraźnie, nieraz przedstawia marzenia autorów. Niektórzy chcą latać, zatem bohaterowie ich książek maja jakiś dar i latają.
Ale ja popieram takie rzeczy tylko, gdy autor wytłumaczy. Jeżeli jest wytłumaczenie, dowiadujemy się dlaczego. A to mi wystarczy. Na jakieś kaprysy w stylu: oj tak mi się chce, nie zgadzam się. Ale jeżeli ktoś powie dlaczego te ropuchy latają i pulsują czerwonym światłem to nie mam nic przeciwko. Chociaż w tym wypadku powód musiałby być nieźle przekonywujący ;]


"Człowiek to upiększony obraz kłamstw i negatywnych uczuć" - Archanioł Deireval Cean

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl