#1 2008-08-13 09:07:19

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Regulamin konkursów literackich

Pozwolę sobie przedstawić wersję roboczą regulaminu konkursów literackich, jak na razie jest to tylko szkielet i wiele jeszcze trzeba dopracować, ale myślę, że można liczyć na waszą pomoc.
To tyle ile, jak na razie, powstało:

§ Sędziowie

1. Loża sędziowska jest ograniczona. Składa się z trzech członków: [i tutaj nicki sędziów].
2. Sędziowie dokonują oceny tekstu - nie autora.
3. Sędziowie mają tydzień na ocenienie wszystkich tekstów konkursowych, wystawienie oceny i ogłoszenie zwycięzcy. W szczególnych wypadkach (gdy zgłoszonych jest bardzo wiele tekstów) sędziowie mają prawo do trzydniowego spóźnienia.
4. Każdy tekst musi posiadać ocenę każdego z sędziów - o wyniku decyduje średnia punktów końcowych (o ty więcej w punktacji).
5. Sędziowie mają prawo do publikacji anonimowych tekstów, gdy autor o to poprosi.
6. Sędziowie nie są skorumpowani.
7. Oceny sędziowskie są jawne, tak więc każdy z autorów (a także użytkowników) będzie znał poszczególną punktację danego sędzi do odpowiedniego tekstu.
8. Sędziowie dokonują analizy tekstów konkursowych według wyznaczonego schematu:
   - Wykaz Grzechów Głównych - czyli przedstawiona pokrótce charakterystyka najczęściej popełnianych błędów przez autora;
   - Punktacja (więcej w punktacji).
9. Sędziowie nie wytykają błędów w postaci cytatów i komentarzy.
10. Sędziowie ogłaszając konkurs podają tylko temat tekstów konkursowych i termin nadsyłania prac. Wszelkie inne elementy są dowolne, m.in.: gatunek, forma, długość etc. (jedyny wyjątek - patrz punkt 6 § Uczestnicy konkursu).
11. Sędziowie nie wprowadzają zmian w tekstach i nie nanoszą poprawek.
12. Po sprawdzeniu i ocenieniu prac konkursowych, loża sędziowska umieszcza prace wraz z opiniami każdego sędzi w odpowiednim temacie do wglądu publicznego. Zostaje ogłoszony zwycięzca konkursu.
13. W razie nieobecności lub niedyspozycji któregoś z sędzi, wyznaczony zostaje zastępca z rezerwy (jeśli takowa istnieje).
14. Istnieje jeden adres, pod który sędziowie przyjmują prace. Tylko sędziowie będą mieć prawo wglądu do skrzynki z pracami. To ułatwi sprawdzanie, a także wysyłanie tekstów - uczestnicy nie będą się zastanawiali, kto jest w loży i nie będą musieli wysyłać prac pod trzy adresy. Hasło do skrzynki jest znane tylko sędziom.
15. Złamanie regulaminu powoduje wykluczenie sędzi z loży i brak możliwości powrotu na to stanowisko.

§ Uczestnicy konkursu

1. Każdy może wziąć udział w konkursie.
2. Prace należy wysyłać w określonym terminie. Wszelkie spóźnienia nie są brane pod uwagę, przy weryfikacji.
3. Adres, pod który należy wysyłać teksty jest jeden - określony przez sędziów (patrz punkt 14 § Sędziowie).
4. W temacie meila, którym wysyłane będą teksty konkursowe należy wpisać według określonego schematu: [autor-nick na forum - lub anonim, gdy autor nie chce ujawnić tożsamości]_[tytuł] - tu ułatwi ewidencję tekstów konkursowych.
5. Każdy tekst musi posiadać tytuł, by sędziowie nie mieli utrudnionej pracy.
6. Prace konkursowe mają być autorskim dziełem. Wszelkie "fanfiki", plagiaty, czy teksty bazujące na znanych światach przedstawionych - będą nieweryfikowane.
7. Teksty nie mogą także pojawić się nigdzie indziej w internecie, lub ogólnodostępnych źródłach, aż do ogłoszenia wyników konkursu. W przeciwnym razie - praca nie będzie weryfikowana.
8. Zastrzega się nie pisania zbyt krótkich (poniżej 2 stron w Wordzie) i zbyt długich (powyżej 20 stron w Wordzie) tekstów. W drugim przypadku praca sędziów może być przedłużona, a sędziowie mają prawo do przedłużenia terminu sprawdzania prac do kolejnych trzech dni.
9. Wszelkie złamanie regulaminu jest równoznaczne z dyskwalifikacją z konkursu i zakazem udziału w następnym konkursie.

§ Użytkownicy, nie biorący udziału w konkursie
1. Po ogłoszeniu wyników konkursu - użytkownicy mogą dyskutować na temat prac.
2. Ich głos nie będzie decydował o wynikach konkursu.

§ Punktacja
1. Teksty oceniane będą według ściśle określonego wzoru:
- Wykaz grzechów głównych (więcej w 8 § Sędziowie);
- Punktacja.
2. Punktacja tekstów wygląda następująco:
  - styl - 0-6 pkt;
  - realizacja tematu - 0-3 pkt;
  - błędy - 0-10 pkt (im więcej błędów, tym mnie punktów);
  - wrażenia ogólne - 0-6 pkt.
3. Maksymalna ilość punktów, jaką można uzyskać to: 25 pkt.
4. Ilość punktów z poszczególnych kategorii to punktacja końcowa. Średnia trzech wyników (czyli punktacji sędziów) daje ogólną punktację tekstów i to ona jest rozpatrywana podczas typowania zwycięzcy.


Myślę, że Regulamin konkursów literackich jest jasny. Co prawda punkty nie są poukładane i mogą być chaotycznie porozrzucane, ale wszystko jeszcze można poprawić.
Jeśli ktoś ma jakieś pytania, uwagi, propozycje - piszcie. Czekam na waszą opinię...


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#2 2008-08-13 09:13:37

Meheal Vermos

Tutejszy

Skąd: Cesarstwo Apokalipsy
Zarejestrowany: 2008-07-02
Posty: 122
Punktów :   

Re: Regulamin konkursów literackich

Mi przypadł do gustu paragraf 6, ze zbioru sędziów. Aż nadto określił co i jak ;]
Moim zdaniem nie powinno być tak bardzo jasno określone i zakazane. Może jakiś konkurs mieć inne zasady. I inną punktację. Zwłaszcza ona wydaje mi się nieco dziwna. Ale to tylko moje odczucia. Toć jam jest dziwny =)


"Człowiek to upiększony obraz kłamstw i negatywnych uczuć" - Archanioł Deireval Cean

Offline

 

#3 2008-08-13 09:15:57

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Re: Regulamin konkursów literackich

Już zedytowałem - dzięki Meheal, że zauważyłeś, bo by się działo.
A byłem przekonany, że napisałem dobrze - a tu taka wpadka. Teraz jest dobrze;]


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plcalominal