#1 2008-07-29 12:02:25

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Światy i uniwersa

Miejsce do dyskusji nad światami fantasy. Tymi popularnymi i znanymi oraz mniej. Wymienimy się poglądami i informacjami.

Na początek może coś ciekawego - Alagaesia - czyli świat stworzony przez Christophera Paoliniego.
Co myślicie o tym uniwersum. Nie będziemy dyskutować o samym autorze i jego stylu, bo to znajdziemy TU, ale o świecie, jaki Paolini wykreował.


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#2 2008-07-29 14:42:02

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Światy i uniwersa

http://img65.imageshack.us/img65/7081/xyzfg3.jpg
http://img65.imageshack.us/img65/7081/xyzfg3.c8a697ddd5.jpg
1 - złe mhroczne jezioro pełne niebezpieczeństw (największe i najgłębsze na świecie...)
2 - potworna zła wielka stolica olbrzymiego i niebiednego państwa, którym rządzi tyran
3 - tajemnicze neutralne państwo, który zły mroczny tyran ma gdzieś
4 - nicniewiadomo-kotlina pełna złych wrednych krasnali
5 - wielka, gorąca pustynia nie do przejścia
6 - zajebiste góry opływające w złoto i krasnale
7 - złe miasto pełne elfów, o którym tyran nic nie wie
7-2 - ładnie wyszlifowana przez bogów wyspa, w której znajduje się MOC
8 - zły las o dziwnie brzmiącej z niemiecka nazwie, pełnej elfów i bandytów
8-2 - zgnieciony przez paoliniego pomidorek, który przypadkiem przeleciał przez skanner
9 - mała wioska na krańcu świata, w której rodzi się dobro
10 - zajebiste góry nie do przejścia

Hm... zgadłem?
No, to dosyć oryginalnie. Że też nikt wcześniej nie wpadł na podobne krainy.

Offline

 

#3 2008-07-30 17:32:02

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Światy i uniwersa

Uniwersum takie jak i książka. Niby coś mam, niby mroczne, ale naiwne. Może dlatego, że przeczytałem tylko dwa pierwsze tomy? Okazuje się, że wszyscy są mili i dobrzy, nie chcą robić nikomu krzywdy, tylko są zmuszani, Herkules przy długim jak tyka elfie to słabeusz, a 3 muszkieterowie nie sięgają dowolnemu do pięt, wszystko zbyt wyidealizowane.. Natomiast krasnoludy to mniejsza kopia ludzi. Nie wspominając o tym, że nie odpowiada mi to, że Eragon nauczył się tego wszystkiego w ekspresowym tempie. Bruce Lee, Gandalf i Pudzian w jednym. Nauczył Chucka kopa z półobrotu, brat Supermana i kumpel Batmana. Błeee.

Natomiast inne Uniwersum- Uniwersum Warhammera. Ciągłe ataki orków, szczuroludzi i Chaosu. To nie jest dobry świat. Nawet jeśli odeprze się atak, to Pustkowia Chaosu zajmą większy teren. Wyznawcy Mrocznych Bogów po miastach. Między szlachtą i pospólstwem. Mutanci i Zwierzoludzie żyjący w nieprzebytych puszczach. Skaveni mający własne państwo z pod-drogami. Natomiast Łowcy Czarownic mający z tym walczyć często wzbudzają większy strach od tego co wymieniłem. Ignorancja, pycha. Ginące, pełne dumy Elfy i wykruszające się krasnoludy. Po tych niegościnnych terenach porusza się Gotrek, będący krasnoludzkim Zabójcą, szukającym odkupienia- które znajdzie jeżeli zginie. Pisałem, że nie podoba mi się to, że Eragon jest taki super. Gotrek jest lepszy. Jednak on jest starszy, służył w tunelach, znalazł jeden z najpotężniejszych artefaktów Warhammera, wreszcie ponad pół wieku szukał zagłady, zanim go poznaliśmy.

Chyba nie ma wątpliwości który Świat wolę?

Zganiając pomysł Folvora
http://img255.imageshack.us/img255/7272/staryswiatrm1.th.jpg Kliknąć, aby powiększyć.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#4 2008-07-30 21:53:51

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Re: Światy i uniwersa

Wystarczy spojrzeć na mapę (fajnie Folvor, że wrzuciłeś, ja co prawda dałem linke, ale to nie to, co TY) - na południu wielkie góry, w środku wielka pustynia, na północy las. Na zachodzie nie wiadomo co - sztuczny świat ludzi. Wszystko sztywne jak fallus w miejscu dlań przeznaczonym...
Najbardziej śmieszy mnie w tym w świecie - Raz'zaki (Raz'zac w l.poj.?) i Urgale. Do niczego to nie podobne. Miało być odrażająco, a jest śmiesznie - nie mogłem sobie wyobrazić tych stworów. Skrzyżowanie żuka, nietoperza i byka z gębą węża. Ale Paolini przynajmniej starał się uniknąć powielenia orków - ale i tak sztampowo napisał.

[edit]Westert też wrzucił mapkę - Warhammer, a już miałem pytać, czy to w ogóle ma jaką mapę.
Trochę mi to przypomina Europę.
Norsca - Skandynawia; Stary Świat - jakby Francja, a Araby - Hiszpania. Takie dziwne skojarzenie.

Tylko bidna ta mapka. Same góry i to jeszcze wyglądające jak powierzchnia tarki...

[edit2]Teraz sobie spojrzałem na tę mapę i już widzę całą analogię do świata współczesnego.


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#5 2008-08-03 15:31:39

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Światy i uniwersa

Hm, hm, a ja tam wolę światy, na których miłoby było mieszkać, a nie napieprzać się z krasnoludzimi mordercami i zdobywać artefakty
Ale ogólnie nie jestem zwolennikiem nowych światów i ras, więc sobie odpuszczę przykłady.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plgrzejniki purmo we wrocławiu Hologramy na legitymacje psycholog Piła