#1 2008-04-25 19:53:33

edgar 20

Strażnik

8443190
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 164
Punktów :   

Smoki

Raz ziejące ogniem potwory innym razem poczciwe i dobrotliwe stworzenia o wielkim umyśle. Jakie są naprawdę te mityczne bestie i dlaczego je lubicie, jako że jestem laikiem w tych sprawach więc postanowiłem zapytać się ekspertów.

Offline

 

#2 2008-04-27 21:40:19

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Smoki

Ja tez nie ekspert.

Przedstawień smoków jest wiele. Jedno jest pewne- nie żyją w zgodzie z krasnoludami. Pożądają bogactw. Khazadzi powiadają, że żyli z nimi w przyjaźni, dawali im swe skarby, w zamian biorąc ich ogień potrzebny przy wykuwaniu najpotężniejszych run. Czasem elfy wykorzystują je w bitwie. To smok oddechem zapalił słońce. W wielu kulturach istnieją wyobrażanie smoków, bądź innych gadów. Ciekawe skąd to się wzięło? A co do istot o wielkim umyśle... Smok to nie mysz i musi coś jeść. Nawet bardzo stary i mądry.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#3 2008-04-28 18:29:05

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Re: Smoki

Niniejszym dopisuje się do listy nie ekspertów, ale postaram się wypowiedzieć na postawiony temat.

Smoki jakie są, takie są. Zawsze się różnią, zależnie od powieści, gdzie występują.
Dla mnie smoki nie mają określonego charakteru, dobre czy złe. Są takie, jak je wychowano i wytresowano. Ale niewątpliwie (w mitologiach, czy gdziekolwiek) istnieją bardzo sprecyzowane. (Trochę niezręcznie to ująłem, ale chyba wiadomo co mam na myśli?).
Ja osobiście mam obojętne uczucia do smoków. Ale jedno jest pewne - lubię te takie pośrodku. Czyli jeśli jest dobry, ale źle postępuje - takie są dla mnie odpowiednie. Pozostają jeszcze te dziko żyjące, które są niezależne, nie mające pana.
Co do tych zniewolonych - bardziej interesujący są zazwyczaj, tak zwani, jeźdźcy.

To tyle o smokach, może jeszcze coś dopiszę, gdy tylko powrócę do łask mego mózgu.


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#4 2008-04-29 21:10:22

Mariusz

Profesor

8383212
Skąd: Bielsk Podlaski
Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 276
Punktów :   

Re: Smoki

W sumie to smoki zawsze mi się pozytywnie kojarzyły. To pewnie dlatego, że jak byłem mały oglądałem sporo filmów typu: 'jest sobie wojownik, któremu pomaga jakiś smok' albo 'na ziemi został jeden smok i ktoś próbuję go uchronić przed kimś tam'.

Książek fantasy za wiele nie przeczytałem, no w sumie to wszystkie Tolkienia i jeśli można zaliczyć to 6 części Harry'ego Pottera. U Tolkiena występują dwa smoki, jeden zostaje zgładzony przez Turina - Glaurung, drugi zostaje zestrzelony przez Barda. Obaj byli negatywnymi postaciami, pierwszy był na usługach Morgotha, niszczył i palił wioski, drugi był niezależny. Obaj zostali zgładzeni przez bohaterów.

O ile pamiętam w Harrym Potterze też był smoki, chyba w "Czarze Ognia". Trzeba było je pokonać przy którymś zadaniu w turnieju (każdy losował smoka, z którym będzie walczył).


"Dla mnie rap to nie żaden dodatek do piwa chłopaku
bo to piwo powinno być dodatkiem do rapu,
leję na pseudorap jak na piwo w pubie
to paradoks, bo leję na urynoterapię.

Offline

 

#5 2008-05-23 09:30:36

Testudos

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 59
Punktów :   

Re: Smoki

Uznam się za eksperta, dobrze? Proszę...? Mogę? Byłbym wdzięczny. Nie? Okej, dobra...

Smoki. Co to są smoki?

Zależy.

Zależy od autora. U jednego mogą to być wielkie latające jaszczury (których wszędzie i są tak oklepane, że szkoda słów), w innym potężne jaszczury przypominające tyranozaura, gdzie indziej może to być humanoidalna rasa z domieszką krwi gadów, w innym świecie drzewo, w kolejnym wyspa, w następnym potężna maszyna bojowa, gdzie indziej zamek...

Smoki znajdują się także w mitologiach, raczej w formie wielkich jaszczurów, podobnie jak w ludowych opowieściach, kochany smok z Wawelu na przykład.

Na to pytanie nie ma sprecyzowanej odpowiedzi...


Jesteśmy Gwardią Imperialną, Młotem Imperatora, rzeszą wiernych mu ludzi, potężną siłą, mocą degradującą planety do postaci kilku atomów... A, chcecie się bić? Tam są Space Marines, pogadajcie z nimi... Okej? Tak? Dobrze?

Offline

 

#6 2008-06-06 14:33:20

Ianne Sovene

Przybysz

Zarejestrowany: 2008-05-25
Posty: 6
Punktów :   

Re: Smoki

Zgadzam się. Smoki są tym, czym je stworzy autor. Mam nadzieję, że kiedyś trafię na książkę, gdzie smoki są... jakby to ująć... ani nie zwierzętami, ani nie towarzyszami ludzi, ani nawet nie "humanoidalną rasą z domieszką krwi gadów". I nie jakąś pradawną, mądrą rasą...


Vil Random, Jay Valdson, Szarooki, Virisin Elnthe, Carvan Tainell, Kitek, Arvien, Tajemniczy i diabli wiedzą, kto jeszcze.
A ostatnio Verc'a.

Offline

 

#7 2008-06-06 15:02:26

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Smoki

Ja jestem znanym drakologiem, więc się wypowiem.
Smok to coś grubego, żądnego bogactwa, skrzydlatego i ziejącego ogniem. Charaktery mają skrajnie ludzkie. A jak nie, to ja nie nazywam się Euzebiusz!

Offline

 

#8 2008-06-07 11:00:10

Ianne Sovene

Przybysz

Zarejestrowany: 2008-05-25
Posty: 6
Punktów :   

Re: Smoki

Ratunku, tylko nie to! Brr... Taki smok jest obrzydliwie pospolity. Chociaż te skrajnie ludzkie charaktery to całkiem niezły pomysł.


Vil Random, Jay Valdson, Szarooki, Virisin Elnthe, Carvan Tainell, Kitek, Arvien, Tajemniczy i diabli wiedzą, kto jeszcze.
A ostatnio Verc'a.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plmaltańczyk miniaturka waga zaproszenia-na-komunie-wzory.eu Serwis mitsubishi Warszawa