• Index
  •  » Fantasy
  •  » Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

#1 2008-05-23 09:27:08

Testudos

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 59
Punktów :   

Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Prosiłbym o ustalenie przez was, co uważacie za fantasy. Krainę pełną krasnali, plugawe ziemie po których tarabani się Conan, czy może fantasy nie da się określić, bo jest nieskończone? A może fantasy to tylko wymysł, a tak naprawdę te książki to inny gatunek?

Czym dla was jest fantasy? Proszę o subiektywną wypowiedź.


Jesteśmy Gwardią Imperialną, Młotem Imperatora, rzeszą wiernych mu ludzi, potężną siłą, mocą degradującą planety do postaci kilku atomów... A, chcecie się bić? Tam są Space Marines, pogadajcie z nimi... Okej? Tak? Dobrze?

Offline

 

#2 2008-05-23 09:46:08

Mariusz

Profesor

8383212
Skąd: Bielsk Podlaski
Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 276
Punktów :   

Re: Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Dla mnie fantasy kojarzy się głównie z miasteczkiem, w którym mieszkają w większości ludzie, jest kilku elfów, kilku krasnoludów, są magowie, jest kilku dobrych wojowników, są wojny z orkami, goblinami i innymi kreaturami. Ogólnie fantasy to dla mnie coś na wzór średniowiecza, tylko z dodatkiem elfów, smoków, krasnoludów, orków, goblinów, przeróżnych trolli i innych potworów. Są w niej niezbadane obszary, wiele legend, wielki puszcze. Taki świat zawsze pozytywnie mi się kojarzy.


"Dla mnie rap to nie żaden dodatek do piwa chłopaku
bo to piwo powinno być dodatkiem do rapu,
leję na pseudorap jak na piwo w pubie
to paradoks, bo leję na urynoterapię.

Offline

 

#3 2008-05-23 09:52:42

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Fantasy. Mogę do tego zaliczyć takie dzieła jak: Saga o Wiecznym Wojowniku: Michael Moorcock'a gdzie występują kosmiczne rasy, pojazdy międzyplanetarne, równoległe Wszechświaty, Książki o Siłach Świetła i Siłach Cimy Łukianienki, gdzie akcja toczy się współcześnie, jakąś współczesną powieść o Wampirze, historię o Lokim, XXI wieku. To wszystko fantasy.

Więc czym jest? Gdzie przebiega granica pomiędzy sf, a fantasy? W fantasy istnieją (na ogół) bogowie... ile było książek sf, gdzie istniał potężny umysł?


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#4 2008-05-23 12:54:39

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Re: Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Każdy, jak czytam, ma swoją definicję fantasy. To świetnie, choć dziwne niektóre z nich.
Dla mnie fantasy do odmienna rzeczywistość, w której dominuje magia (ale nie w pojęciu, zaklęcia, czary, magowie, bogowie etc.) oraz elementy fantastyczne, jak wskazuje nazwa. Przez niektórych fantasy nazywane jest również fantazją, tak więc to coś wyśnionego, cudownego (bez przesady), zupełnie antagonicznego do naszego świata. W fantasy mogą być, ale nie muszą, niezwykłe stwory, zwierzęta, elfy, magowie, smoki. Fantasy to cud, utopia, ale realna i całkiem logiczna. Nie chodzi mi o 'cukierkowe', nadęte patosem opowieści, ale światy, które pozwalają zapomnieć o naszym życiu, o Ziemi. Po co czytać o krwi, śmierci, złu, skoro wystarczy obejrzeć serwisy informacyjne w telewizji, wyjść wieczorem na miasto, spojrzeć w historię? Ale, jak już mówiłem, w fantasy nie może być ciągle dobrze, cudownie i kolorowo.
Wszystko bez przesady, to dotyczy wszystkiego.

Najogólniej mówiąc - fantasy to takie cudowne średniowiecze.

PS. Pewnie za raz wszyscy się rzucą na mnie oraz zaczną obrzucać pomidorami i jajkami za te słowa.


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#5 2008-05-23 18:59:48

Roshondas le PS

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 17
Punktów :   

Re: Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Osobiście mam kilka wyobrażeń o fantasy zależy od pobudki. Zazwyczaj jest to dziewicza kraina w której osiedlają się ludzie i odkrywają pozostałe rasy. Pojawiają się różni półbogowie mroczne aczkolwiek piękne ruiny. Ukryte w śniegach gór majestatyczne kamienne twierdze należące do klanów krasnoludów. Zawsze pojawia się tajemniczy mag w masywnym pancerzu obwieszony runami który mimo iż na początku postrzegany jako źródło zła do bohatera dociera że to on ratował go z opresji. Są to jak mówił jeden z przedmówców miasta w których żyją przedstawiciele ras. Wielki bitwy, napady na karawany. Budowa nowych wiosek. Jak pisał Testudos jest nieskończone...


http://images33.fotosik.pl/262/a646b871250434ce.jpg
"Inni co prawda mają jakieś sentencje w popisie ale mi nie chce się wymyślać ani wklejać i pisać kto to napisał"

Offline

 

#6 2008-05-25 20:54:22

Belwar

Tutejszy

Zarejestrowany: 2008-05-05
Posty: 97
Punktów :   

Re: Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Dla mnie jakiekolwiek definicje fantasy tylko ograniczają wyobraźnię
To gatunek niosący nieograniczoną swobodę i możliwości.
Fantasy to może być walka statków kosmicznych z przybyszami z otchłani, historia normalnego człowieka, który czasem widzi w snach magiczne rzeczy powoli stające się rzeczywistością, oklepany motyw krasnala i średniowiecznej karczmy, świat wewnątrz czyjegoś umysłu...
Dlatego tak lubię fantasy.


"Wodzionka, wodzionka, to jest ósmy świata cud..."

Offline

 

#7 2008-05-26 14:57:37

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Fantasy to książka, która się nigdy nie mogła wydarzyć, chyba cała definicja.
Elfów nienawidzę jak... właściwie, to z całego świata najbardziej nienawidzę elfów. Nie ma nic głupszego w historii ludzkości niż superpotężni zieloni ludzicy z łukami i życiem dłuższym niż rolka papieru.
Orkowie rlz. Zabić, zniszczyć, zjeść...

Offline

 

#8 2008-06-04 16:03:18

Ianne Sovene

Przybysz

Zarejestrowany: 2008-05-25
Posty: 6
Punktów :   

Re: Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Fantasy to według mnie wszystko, co nie istnieje naprawdę. Magia, inne światy. Niekoniecznie lepsze czy piękniejsze od naszego. To rzeczy, które nie mogły się wydarzyć. Oczywiście, gdzieś tam są te przeklęte elfy, krasnoludy i spółka. Ale to tylko część. Fantasy jest nieograniczone. W końcu człowiek jest w stanie wymyślić wszystko, choćby z nudów.


Vil Random, Jay Valdson, Szarooki, Virisin Elnthe, Carvan Tainell, Kitek, Arvien, Tajemniczy i diabli wiedzą, kto jeszcze.
A ostatnio Verc'a.

Offline

 
  • Index
  •  » Fantasy
  •  » Fantasy - cóż to takiego, ocena subiektywna

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plmaltańczyk miniaturka waga zaproszenia-na-komunie-wzory.eu Serwis mitsubishi Warszawa