Hewito

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2008-08-21 16:50:44

Meheal Vermos

Tutejszy

Skąd: Cesarstwo Apokalipsy
Zarejestrowany: 2008-07-02
Posty: 122
Punktów :   

Ustrój polityczny państwa Polskiego

Jaki jest według was najlepszy ustrój dla naszej ojczyzny? A może nie tylko dla Polski, lecz ogółem, dla wszystkich państw?
Jednocześnie jaki zakres władzy państwa jest według was najlepszy? Zapraszam do dyskusji.


"Człowiek to upiększony obraz kłamstw i negatywnych uczuć" - Archanioł Deireval Cean

Offline

 

#2 2008-08-21 19:29:31

Westert

Ja tu tylko sprzątam

5872137
Skąd: Kłobuck
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 296
Punktów :   
WWW

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

Może troszkę niezobowiązujące przemyślenie.

PRL- dlaczego by nie? Wiele osób mówi, że wtedy żyło się lepiej, ludzie byli bardziej zadowoleni. Później nastąpiły kolejki, jednak czy dziś nie było by takich problemów, gdybyśmy wszystko kupowali w ilościach hurtowych?

Jest też jeszcze jedna sprawa. Następowała systematyczna poprawa. Spójrzmy na scenę polityczną sprzed paru lat. Lepper, Giertych itepe, dzisiaj Palikot. Natomiast w czasach PRL odsuwano od stanowisk co większych demagogów i fanatyków.

Niestety- represje, zsyłki, ścieżki zdrowia, niszczenie kościoła- to wszystko są minusy.

Najlepszy ustrój- nie taki gdzie mamy dużo i co chcemy, ale taki z którego jesteśmy zadowoleni.


la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

Offline

 

#3 2008-08-21 19:41:08

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

To już udowodniono, że nie ma ustroju, w którym wszyscy byliby zadowoleni. Ustrój, w którym większość jest zadowolona ma taki minus, że mniejszość jest krzywdzona i niezadowolona do kwadratu. Wymyślcie taki ustrój, w którym zadowoleni będą ci, co im się należy.
Na razie od 8 wieku do 18 cała ludzkość próbowała znaleźć jakiś w miarę poprawny ustrój. I wyszedł nam taki, w którym głosują wszyscy (zgoda, ładne słowa. Ale nikt cię nie prosił, przeciętny polaku, żebyś choć próbował to wszystko ogarnąć! Na litość boską!).

Offline

 

#4 2008-08-21 21:59:18

Meheal Vermos

Tutejszy

Skąd: Cesarstwo Apokalipsy
Zarejestrowany: 2008-07-02
Posty: 122
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

Ja powiem tak:
Wg. mnie najlepszym ustrojem jest monarchia... absolutna.
Dlaczego? Już mówię.
Monarchia absolutna zakłada skupienie władzy w rękach jednej osoby. Nieograniczonej władzy. Osoba ta może być sama w sobie prawem państwowym. Skupia w rękach nieogranoczone możliwości. Dobrze, teraz wylicze wady, które ze sobą niesie coś takiego:
1. W ówczesnym świecie, możliwość bumtu, co zachwiało by państwem.
2. W razie władcy idioty, przekichane w państwie.
3. Ograniczenia swobód. Wszystko zależy od kochanego władcy. Co może doprowadzić do niesprawiedliwości.
4. Ścisła kontrola życia publicznego.
5. Brak możliwości wpływania na losy państwa.
6. Jeden za wszyskich, wszyscy za króla.
7. Wobec schiz władcy, może dojść do niechcianego konfliktu zbrojnego.
Jakby to szczerze ująć: są równi, ale jest jeden równiejszy. Albo: za komuny napewno było lepiej.

Moja opinia jednak nie opiera się na całkowitym poparciu dla monarchii. Zwłaszcza absolutnej. Jednak odrazu tłumaczę. Wszystko, absolutnie wszystko zależy od osoby rządzącej. Moim zdaniem osoba odpowiednia na tronie, patriota, chcący uczynić ze swego państwa potęgę, nie wykorzystać go pod względem pieniędzy, jest dużo lepszy od pseudodemokracji która panuje obecnie w Polsce. Albo w zasadzie oligarchii.
Dla mnie Rozmyślania (Do samego siebie) Marka Antoniusza są przykładem, że królem, bądź cesarzem nie musi być świr. Może to być człowiek powołany do rządzenia. Mądry, skromny, dbający o dobro narodu. Człowiek, który gotowy byłby poświęcić dla narodu całe życie. Nie wiem czy wielu jest takich ludzi, czy nie wielu. Wiem jednak, że gdyby zapytano się kogoś, jeden z wielu z łzami w oczach powiedziałby, że wyrzekłby się wszystkiego co ma, byleby dbać o naród.
W skrócie: Patriotyczny filozof na tronie.
I to nie muł, który zamiast zdecydowanej decyzji, mówiłby: och, zastanówmy się, przemyślmy sens tej sprawy.
Tylko tak jak już powyżej napisałem: człowiek do rządzenia stworzony.

Nie będę pisał zalet. Każdy widzi w tym inne zalety. Błędem było chyba też pisanie wad, bo każdy także widzi inne wady. Zależy tylko, czy władca potrafi zobaczyć wady w samym sobie.... i sprawić, by stały się zaletami.


"Człowiek to upiększony obraz kłamstw i negatywnych uczuć" - Archanioł Deireval Cean

Offline

 

#5 2008-08-22 10:25:49

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

A jak się ma wybierać króla?
I sądzę, że nie ma nikogo w Polsce, kto chciałby poświęcić swoje życie, aby sam jeden dzierżyć władzę i przy tym robiłby to dobrze. To jakaś sprzeczność sama w sobie, nie?

Offline

 

#6 2008-08-22 11:55:32

Meheal Vermos

Tutejszy

Skąd: Cesarstwo Apokalipsy
Zarejestrowany: 2008-07-02
Posty: 122
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

Prawda. Jednak sprzeczność polega na wybraniu interesu własnego bądź państwa. Wybór tej drugiej opcji jest wyrzeczeniem z pewnością. Chyba, że czymiś marzeniem było by służeniu krajowi.
Kto wybrał by króla? Myślisz, ze władza w Polsce pozwoliła by na jakiekolwiek referendum?
W gre niestety wchodził by tylko zamach stanu. Bezkrwawy. I jeżeli on miałby pomóc uleczyć Polskę, to ja jestem za odrazu. Lepiej skopać tyłki skorumpowanym i biadolącym politykom, niż pozwolić im machloić dalej. Bo nasza władza ma dużo przewinień na koncie. Może nie o randze ogólno państwowej, choć i coś takiego by się też znalazło, ale ja dostępu do akt nie mam. Ale nie chce patrzeć na to jak rodzina kogoś wysoko postawionego dostaje stanowiska, bo na ich stwierdzenie: ale ja nie umiem, otrzymują odpowiedź: to nie trzeba umieć.

Demokracja póki jest całkowitą demokracją jest dobra. Ale jeżeli ktoś się tą demokracją wysługuje to niestety jest źle. Bo zacytuje usłyszane kiedyś przezemnie zdanie: Bo państwo nie jest po to by uszczęśliwiać ludzi, tylko ich okradać.
Potrzebny by był król, czy cesarz, czy książe, etc. który wziąłby tą samowolę za mordę.

Aha jeszcze jedno. Oczywiście sprawa dziedziczności tronu. Dynastia spowodowałaby równowagę polityczną w państwie. Odrazu jednak jest pytanie: skąd wiemy, że po dobrym królu nastąpi następny dobry król? A no odrazu trzeba powiedzieć jasno. Wszystko zależy od wychowania. Jeżeli dzieciak jest gówniarzem obsupywanym klejnotami to rozda majątek państwa na błyskotki. A jeżeli jest trzymany w ryzach jest bardzo dobrym władcą.
Lepszy byłby władca podejrzliwy niż ślepy na zagrożenia. Lepszy skąpiec od rozrzutnika. Lepszy twardziel od gołębiego serca. Bo tu chodzi o to by wyniszczyć tych którzy niszczą innych. Są ludzie którzy niestety nie potrafią myśleć. I oni powodują problemy. I oni wybierają władzę? Złodzieje także? Mordercy po wyroku? A prawo w Polsce za morderstwo przewiduje 25 lat! A wychodzi się po 10. Tak jest w praktyce. A jak morderca wychodzi z pierdla, to rodzina płacze, bo przyjdzie, zleje i się spije. Sprawiedliwość? Równouprawnienie? Czy w praktyce polityka siły?
Lepiej by był jeden który tą politykę prowadzi, niż milion innych "domowych królów". Niestety ja sam na własnej skórze poczułem te prawo. Zasrane za przeproszeniem. I widze co trzeba naprawić. Żeby człowiek na starość nie musiał myśleć: dobrze, ja już przeboleje. Ważne by moje dzieci tego nie miały, ważne by to się zmieniło nim dorosną.

Ostatnio edytowany przez Meheal Vermos (2008-08-22 11:58:04)


"Człowiek to upiększony obraz kłamstw i negatywnych uczuć" - Archanioł Deireval Cean

Offline

 

#7 2008-08-22 23:23:45

Belwar

Tutejszy

Zarejestrowany: 2008-05-05
Posty: 97
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

Ymh. Wynajdźmy sztuczną inteligencję, która będzie rządzić państwem - Ziemią. Bez możliwych korzyści dla siebie (robotowi nie potrzebne nic materialnego, no chyba, że jara go nowa super uber obudowa z kociej skóry zbieranej o poranku), narodowości też nie ma, więc niczyim interesem nie będzie się kierował bardziej. Nie nadużyje alkoholu, nie zachoruje, nie umrze NIGDY, nie zbuntuje się wzywając jakąś tam armię robotów (bo nie będą istniały, i po co, skoro ma ludzi, którzy jak niewolnicy nie dadzą mu niczego). Jedyna wada (a jakże) to zamach stanu. W postaci wirusa, zmian w programie albo zwykłej likwidacji.
Tyle na ten temat ;p.

A czego nie robić? Feudalizmu oraz anarcho - wstaw sobie coś tam.


"Wodzionka, wodzionka, to jest ósmy świata cud..."

Offline

 

#8 2008-08-23 12:25:50

andy

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2008-08-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

Wynajdźmy sztuczną inteligencję,

Niby fajnie, czysta inteligencja bez skazy. Ale jak takie cuś dojdzie do wniosku, że ludzie to byli potrzebni w łańcuchu ewolucyjnym tylko do kreacji SI to co? Temacik wielokrotnie wałkowany w SF. Ja ostatnio znowu się na to natknąłem czytając Zagładę Hyperiona - Simmonsa i Dżihad Bulteriański - Andersona

Offline

 

#9 2008-08-23 13:13:11

Terrapodian

Nowicjusz

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2008-08-12
Posty: 17
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

Jak to powiedział Folvor nie ma ustroju idealnego. Utopia, w której wszyscy mogliby być szczęśliwi - to wymysł niemożliwy do wdrożenia w świecie ze względu na już zakorzenione przyzwyczajenia oraz charakter człowieka. Totalitaryzm, czy absolutyzm - tutaj może powstać jedynie ułuda szczęścia, pokazywana w propagandzie etc., ludzie trzymani silną ręką nigdy do końca nie będą szczęśliwi, a wręcz przeciwnie - będą starać się początkowo władzę obalić, dopiero po dłuższym zacementowaniu takiego ustroju (Rok 1984 Orwell'a), społeczeństwo będzie sobie żyć we własnej iluzji.

Jednostki inteligentne tak czy owak nie będą popierać ani utopii, ani totalitaryzmu, bo i zawsze będą odczuwały awersję, a może brak czegoś "wyższego" w takim świecie.

Co do Polski. Polacy to taki naród w którym nigdy nie będzie dobrze. Za PRL-u narzekali na ucisk, za III RP chcą powrotu do PRL-u. Nie potrafią korzystać z praw jakie mają, stąd powoli zanikająca demokracja i wzrost siły władzy, która zaczyna pozwalać sobie na dużo więcej. Dziś pokornie siedzą, gdy ceny rosną w górę, a ich przodkowie ginęli w protestach przeciw podniesieniu kosztów wyżywienia (rząd ich nie wprowadził, protestowali po zapowiedzi!). Monarchia nigdy nie będzie dobra w tym kraju. Być może król będzie wspaniały, lecz następca taki być nie musi. Za dużo władzy skupia się w rękach jednej osoby, a aż drżę na myśl, że może to być osoba pokroju Niesiołowskiego.

Dla większości osób spędzenie wieczoru przed telewizorem z piwem w ręce to podstawa życia i im nie potrzeba nic więcej.

Ostatnio edytowany przez Terrapodian (2008-08-23 13:14:53)

Offline

 

#10 2008-08-23 14:13:26

andy

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2008-08-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

Hi, hi jest takie opowiadanie SF wydane w zbiorku Rakietowe szlaki - Polacy to ludzie łagodni. O ile się nie mylę, a na półeczkach sprawdzać mi się nie chce to Fostera. To dla wielbicieli Wielkiej Polski i monarchii

Offline

 

#11 2008-08-27 12:28:09

Meheal Vermos

Tutejszy

Skąd: Cesarstwo Apokalipsy
Zarejestrowany: 2008-07-02
Posty: 122
Punktów :   

Re: Ustrój polityczny państwa Polskiego

Sztuczną inteligencje wykorzystali by ludzie. Jakoś napewno, wielu jest takich którzy by potrafili. Chyba, że ubić tych którzy robota stworzyli. I całą dokumentacje, a także tych którzy ją palili, czy niszczyli. Wtedy bezpeczeństwo wzrasta. Ale warto tak łubijjać?

Co do anarchii. Popierałbym osobę młodą, z fantazją, z wizją, twardą. Może i samolubną może i mściwą, ale jeżeli ta samolubność i mściwość miały by być dobre dla państwa (a mogły by być) to wady stają się zaletami.
Wystarczyłoby tylko opracować system, który jakimś sposobem zdobywałby opinię o ludziach. I jak w wiosce jest dym to przyjeżdża policja i pałuje pół wiochy. Bo niestety wszyscy sobie zdajemy sprawę, że pół wiochy to najpewniej pijaki, wszawe psy itp. Wystarczy wyjżeć za okno. Taka jest cholerna rzeczywistość.
Oczywiście te pół wiochy, która zasłużyła sobie. A tych dobrych ludzi pozostawić w spokoju. Tych którzy spokoju tylko chcą. A nie ludzi którzy gotowi siekiere w plecy sąsiada wbić.


"Człowiek to upiększony obraz kłamstw i negatywnych uczuć" - Archanioł Deireval Cean

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plcalominal