Hewito

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2008-06-05 18:08:12

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

"Mity w Biblii" - Raj

National Geographic przez najbliższe siedem miesięcy będzie publikowało na swoich łamach teksty dotyczące "Mitów w Biblii", czyli naukowego wytłumaczenia pewnych faktów religijnych, jak także samej religii.
Chciałbym z wami podyskutować na temat tych artykułów - nie tylko z czytelnikami miesięcznika, ale także z pozostałymi.
Na początku przedstawię tytuły całej serii:
I - Raj (czerwiec)
II - Potop (lipiec)
III - Sodoma i Gomora (sierpień)
IV - Wyjście z Egiptu (wrzesień)
V - Bitwa o Jerycho (październik)
VI - Dawid i Goliat (listopad)
VII - Arka Przymierza (grudzień)

Jak zapewne zauważyliście - artykuły dotyczą Starego Testamentów.
Jest tego sporo - to zapewni nam ciekawą (mam nadzieję) dyskusję przez najbliższe siedem miesięcy. Każdy temat - adekwatny do miesiąca - pokaże się na początku i będzie możliwość żywej dyskusji.
Zapraszam.

W tym miesiącu - zajmiemy się Rajem. Edenem, do którego wszyscy wierzący dążą.
Pan Christian Schüle (autor artykułu) zadaje fundamentalne pytania - Czy Eden istnieje? Gdzie znajdował się Raj?
Przeprowadzono wiele badań i odkrycia przyniosły zaskakujące odpowiedzi. Oczywiście jest wiele odniesień do ziem dawne Mezopotamii i tak zwanego Sierpa (tudzież Półksiężyca) Urodzaju. Są także spekulacje nad Zatoką Perską, której linia brzegowa bardzo dawno temu przebiegała zupełnie inaczej niż obecnie; a także tereny północnego Iranu.
Oczywiście w głównej mierze mowa jest o rzekach, które niosły 'rajski' urodzaj - Tygrys i Eufrat.

Nie będę streszczał artykuł, bo nie wiem czy to ma sens - jeżeli ktoś będzie zainteresowany, może przeczytać National Geographic, a jeśli nie, myślę, że zarysowałem ogólny problem, nad którym sie skupimy.

Jeżeli ktoś będzie chciał, postaram się napisać obszerniej o rozważaniach prowadzonym przez pana Schüle'a (tak to się chyba odmienia). Jak na razie nie widzę potrzeby - jeżeli mam napisać dajcie znać.

http://www.national-geographic.pl/natio … &page=text
Tutaj możecie także trochę zapoznać się z tematem.


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

#2 2008-06-05 19:47:13

Folvor

Strażnik

Zarejestrowany: 2008-05-13
Posty: 134
Punktów :   

Re: "Mity w Biblii" - Raj

I - Raj (czerwiec)
II - Potop (lipiec)
III - Sodoma i Gomora (sierpień)
IV - Wyjście z Egiptu (wrzesień)
V - Bitwa o Jerycho (październik)
VI - Dawid i Goliat (listopad)
VII - Arka Przymierza (grudzień)

Raj poniekąd znajdował się na zachodnich wybrzeżach m. Kaspijskiego. Pewnie w NG też będą próbowali poprzeć to miejsce ;p
Sodoma i Gomora - nie mam pojęcia, co tu będą próbowali wytłumaczyć.
Wyjście z Egiptu - czekam na biografię Mojżesza, obalającą wszystkie dotychczasowe przekoniania (xD)
Bitwa o Jerycho - trąbami faktycznie można rozwalić mury.
Dawid i Goliat - czyżby Goliat była kobietą?
Arka Przymierza - fajny mit

Ogólnie NG schodzi na psy

Offline

 

#3 2008-06-05 19:51:42

Caislohen

Grafomańska dusza

12045095
Skąd: Moriand
Zarejestrowany: 2008-04-20
Posty: 329
Punktów :   

Re: "Mity w Biblii" - Raj

Folvor napisał:

Ogólnie NG schodzi na psy

???
Co przez to rozumiesz? Ja dopiero od niedawna czytuję National Geographic (Polska oczywiście), więc może nie mam obiektywnej oceny na temat magazynu. Ale jak dotychczas, jestem zadowolony i sądzę, że NG to świetny miesięcznik. Możliwe, że się mylę, bo jestem czytelnikiem od niedawna (jakiś rok).


Jeśli coś jest niejasnego, chcesz o coś zapytać - dowiedzieć dlaczego się przyczepiłem - pisz.


A'iere! Elenia Nu Lauriel || Lauriel Ainia Nu viel

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plmaltańczyk miniaturka waga zaproszenia-na-komunie-wzory.eu Serwis mitsubishi Warszawa